fbpx
Zdjecie
bez daty ważności
Zdjecie
można prać w pralce w 60
Zdjecie
wkład chłonny - 100% bambus
Zdjecie
uszyte z dzianiny z certyfikatem GOTS
Zdjecie
zaprojektowane i uszyte w Polsce
Zdjecie
bez materiałów pochodzenia odzwierzęcego

Jak majtki menstruacyjne działają?

Majtki menstruacyjne to majtki wielorazowego użytku, które nosisz podczas miesiączki zamiast tamponów, podpasek lub kubeczka menstruacyjnego. Możesz również potraktować je jako dodatkową ochronę podczas noszenia tamponów czy kubeczka menstruacyjnego. Majtki menstruacyjne to majtki, które chłoną krew menstruacyjną. 🩸 Spełniają tę funkcję dzięki swojej budowie. W Skrojone mamy 4 warstwy:
1️⃣ Warstwa od strony ciała – 100% bawełna organiczna z certyfikatem GOTS;
2️⃣ Wkład chłonny – frotte bambusowe 100% - ta część wchłania krew;
3️⃣ Warstwa chroniąca przed przeciekaniem – wodoodporny i przepuszczający parę wodną PUL (50% bawełna, 50% poliester + membrana - poliuretan);
4️⃣ Warstwa od zewnątrz – bawełna organiczna z certyfikatem GOTS (95% bawełna, 5% elastan).
Korzystanie z majtek jest bardzo proste. Załóż majtki menstruacyjne i rób to, co zwykle. 🤸‍♂️ Możesz je nosić do 12 godzin, jednak to sprawa indywidualna w zależności od intensywności Twojej menstruacji w danym dniu. Po użyciu zdejmij majtki i postępuj zgodnie z dalszymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji (opisanymi poniżej ​​👇).

Rodzaje majtek menstruacyjnych

Zakres wkładki chłonnej

Na ten czas wszystkie nasze modele mają za wkład chłonny jedną warstwę frotte bambusowego 100% o gramaturze 500g/m2. Taka gramatura zapewnia, że już jedna warstwa zapewnia dużą chłonność.
W praktyce użytkowniczki_cy oceniają, że majtki są bardziej chłonne w porównaniu do środków jednorazowych i wielorazowych podpasek (sprawdź recenzje na stronie majtek 🙌). W większości przypadków chłonność porównywana jest na równi z chłonnością, jaką zapewniają wielorazowe kubeczki menstruacyjne.
Mamy dostępne dwa stopnie zabudowania warstwy chłonnej - NORMAL oraz HEAVY. W przyszłości mamy zamiar uzupełnić wybór o stopień zabudowania LIGHT.

🩸🩸 LIGHT - warstwa chłonna z tyłu ma zakres klasycznej wkładki w tradycyjnych majtkach;
🩸🩸🩸 NORMAL - warstwa chłonna z tyłu sięga do ⅓ wysokości (zasięg mniej więcej jak w nocnej podpasce);
🩸🩸🩸🩸 HEAVY - warstwa chłonna z tyłu sięga aż pod gumę obwodową.

Kroje majtek menstruacyjnych

W ofercie mamy klasyczne figi i bokserki.

Bokserki menstruacyjne

Bokserki to model o podwyższonym stanie. Wzór o kroju szortów, w którym nogawki okalają ciało bezuciskowo.
W bokserkach menstruacyjnych wkład chłonny jest szerszy w porównaniu do majtek, okala krok i tworzy coś na styl skrzydełek (jak w podpaskach), dlatego ten model idealnie nadaje się na noc. 🌝

Majtki menstruacyjne

Wzór majtek o podwyższonym stanie. Jak w każdym modelu pas wykonany jest z szerokiej, miękkiej i wysokiej jakości gumki o szerokości 2 cm, która nie będzie wrzynała się w talię i zapewni komfort podczas menstruacji.
Model o szerokich bokach i kryjącym tyle, majtki są zabudowane. Nogawki są obszyte elastyczną tasiemką z krawężnikiem.

Jak dbać o majtki menstruacyjne?

W skrócie jest to naprawdę proste:
1️⃣ Przed praniem przepłucz majtki w zimnej wodzie. Jeśli tego nie robisz od razu po użyciu, warto majtki namoczyć na min. pół godziny. Całą procedurę możesz zrobić ręcznie lub pralce, przed praniem zasadniczym.
2️⃣ Wypierz majtki z resztą prania w pralce (lub ręcznie) w temp. max do 60°C, wirowanie ustaw na tryb do 600 obrotów. Temperatura 60°C nie jest konieczna, pamiętaj, że wyższa temperatura powoduje szybsze zużycie materiałów i utrwala plamy z krwi. Używaj detergentu z zawartością mydła <5% 🧼🚫 oraz nie używaj płynu zmiękczającego ani płynu do płukania (chodzi o odpowiednią pielęgnację warstwy chłonnej- mydło i płyny do płukania oblepią włókna bambusa, przez co może stać się mniej chłonny).
Tutaj znajdziesz przegląd detergentów wraz z cenami i dodatkowymi uwagami. Zwróć uwagę na skład proszków i płynów, są takie składniki (jak np. keratyna, lanolina i jedwab), które nie są mydłem, a obniżają właściwości chłonne bambusa.
3️⃣ Wysusz naturalnie, nie używaj suszarki elektrycznej, nie susz na grzejniku, ponieważ mogą one uszkodzić warstwę wodoodporną (PUL). Suszenie przyspieszy wywrócenie majtek na lewą stronę oraz powieszenie ich “na słońcu” (jeśli masz taką możliwość).

Cena i jakość

Cena naszych majtek nie pochodzi z kosmosu, tylko z kalkulacji.💶 Tak, możecie znaleźć tańsze majtki. Dlaczego są tańsze? 🧐
Pierwszy przypadek: majtki sprowadzone z AliExpress (“made in China”) za 20 zł (w ofercie hurtowej można jeszcze taniej). Jeśli marka sprzedaje je za 70 zł (nie informując o kraju pochodzenia na stronie 🤡) to zarabia na sztuce więcej, niż my.
Drugi przypadek: tańsze materiały i akcesoria, tańsze wykończenie.
Można kupić bawełnę, która nie ma certyfikatu końcowego GOTS i jest 2-4x tańsza.
Można kupić tanią gumkę i zaszyć ją materiałem tak, żeby nie było jej widać.
Można zrezygnować z szerokiej gumki obwodowej (która nas kosztuje 2,4 zł za mb).
Można kupić flizelinę medyczną (czyli poliester) jako wkład chłonny zamiast frotte bambusowej. Dlaczego poliester to nie najlepszy pomysł na warstwę chłonną? Przeczytasz o tym poniżej w punkcie PLASTIK W MAJTKACH MENSTRUACYJNYCH 👇.
Przeliczając:
1,5 m2 fizeliny - koszt od 1 zł vs. 1,5 m2 frotte bambusowego 100% (w naszych majtkach) - koszt 85 zł.
Majtki będą dalej działać, ale to nie będą już te same majtki, które znacie.💁‍♀️

Składowe ceny majtek menstruacyjnych NORMAL:

Marża 30,84 zł - 23% - Marża to nie jest zarobek. W cenę marży wchodzą koszty utrzymania sklepu internetowego (wtyczki do płatności itd kosztują nas rocznie ~1500 zł, koszty księgowości, nasze ZUSy, koszty pakowania i opakowania, marża szybkich płatności (w Paypal może wynosić do 4% wartości transakcji) oraz przede wszystkim rozwój firmy - to jest pokrycie kosztów kolejnych produkcji, konstrukcji i zakup materiałów.
Materiał, akcesoria, szycie - 69,43 zł - 51% - Same materiały są znaczną częścią ceny. Bawełna ma (przędza i barwienie) certyfikat GOTS, a wkład z bambusa kosztuje nas 57 zł za m2. Są inne tańsze alternatywy, ale bambus naszym zdaniem ma najlepszą chłonność, jest biodegradowalny oraz jest przede wszystkim materiałem przepuszczającym powietrze. To wszystko ma znaczenie jeśli chodzi o majtki menstruacyjne, bo wpływa na komfort użytkowania. Koszt szycia jest u nas wysoki, bo zwracamy uwagę na takie elementy jak odpowienie nici, które są przyjemne dla ciała i wtrzymałe. Stosujemy odpowiednie, mocne szwy - szew typu zyg-zag, który, nawet jeśli nitka zacznie się pruć to nie pruje się automatycznie “za jednym pociągnięciem” cały, ale usterka zatrzyma się w miejscu. Nigdy nie planowałyśmy konkurować ceną. Słuchamy mądrzejszych, którzy mówią, że konkurowanie ceną to droga do nikąd. A my z czasem chciałybyśmy móc zarabiać na marce, w którą wkładamy tyle czasu, serca i uwagi. Pozostałe składowe to podatki oraz 1% na cele charytatywne.

Plastik

FLIZELINA MEDYCZNA, POLAR, MIKROPOLAR, COOLMAX, PUL - można się pogubić. 🤷‍♀️ Tym bardziej, że wyżej wymienione nazwy nic nie mówią o włóknach, z których się składają.

📌 COOLMAX

Coolmax to włókno poliestrowe, czyli jest materiałem syntetycznym. Jego zaletą jest to, że szybko przenosi wilgoć oraz chłodzi latem. Zrezygnowałyśmy z poliestru od strony skóry głównie z dwóch względów: dla ciała i Planety. 🌏 Lepszym wyborem była dla nas 100% bawełna organiczna z certyfikatem GOTS. Przede wszystkim środek ma bezpośredni kontakt ze skórą - syntetyki na pewno nie będą przewiewne oraz mogą być niebezpieczne jeśli nie są przebadane pod kątem toksyn (do produkcji tekstyliów używa się do 8000 niebezpiecznych chemikaliów ❌). Dzianiny z ekologicznej bawełny w całym procesie produkcyjnym nie są zanieczyszczane toksycznymi substancjami, dzięki czemu nie powodują uczuleń i podrażnień, nasza dzianina posiada również certyfikat GOTS na proces barwienia. 👌 Bawełna organiczna w przeciwieństwie do włókien syntetycznych nie jest produkowana z paliw kopalnych, których wydobycie wydziela gazy cieplarniane i przyspiesza procesy związane ze zmianami klimatu.

📌 FLIZELINA MEDYCZNA, POLAR, MIKROFIBRA

Otóż flizelina to nic innego jak POLIESTER. 💁‍♀️ A polar i mikrofibra to włóna syntetyczne. Nie widzimy sensu zamieniać jednorazowych podpasek, które mogą zwierać do 90% plastiku na majtki wielorazowe, które mogą przez syntetyczny wkład zawierać go tyle samo. 🤷‍♀️
Poliester z krwią tworzą doskonałe środowisko do rozwoju bakterii 🦠🦠🦠 (spoiler alert - będzie nieprzyjemnie pachnieć). Dodatkowo kilka warstw poliestru za warstwę chłonną to nienajlepszy pomysł. Taki pancerz nie będzie w ogóle przepuszczał powietrza.
My, oprócz wyżej wspomnianych powodów zrezygnowałyśmy z syntetyków (jeśli chodzi o wkładkę chłonną) z powodu mikrowłókien. Mikrowłókna to mikroskopijne kawałki plastiku. Przedostają się do środowiska podczas prania bądź użytkowania rzeczy z materiałów syntetycznych takich jak poliamid czy poliester. Taki na przykład akryl (wsad pralki 6 kg) gubi 730 000 mikrowłókien podczas jednego prania. Trafiają one do środowiska wodnego, gdzie zalegają przez setki lat przyciągając przy tym zanieczyszczenia- chemikalia, paliwo czy pestycydy. Tam najczęściej zjadane są przez organizmy morskie np. ryby bądź trafiają z powrotem poza środowisko wodne. Ostatecznie kończą swoją drogę na szczycie łańcucha pokarmowego, czyli w organizmie człowieka.

📌 PUL


PUL to paroprzepuszczalna dzianina o właściwościach wodoodpornych. Pokryta membraną, która umożliwia odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz lecz nie przepuszcza wilgoci.
To jedyny, syntetyczny materiał w naszych majtkach menstruacyjnych (aktualny skład naszego PUL to 50% bawełna, 50% poliester + membrana).
Nie chciałyśmy z niego zrezygnować, ponieważ majtki mają dać Ci komfort i pewność nie przeciekania.
Jest to kompromis, uważamy, że majtki jako wielorazowa alternatywa zapewniają bardzo duże oszczędności dla środowiska (podczas życia osoba menstruująca zużywa średnio około 130 kilogramów jednorazowych produktów do higieny intymnej!).

Higiena i zapach

To, że krew menstruacyjna jest zanieczyszczona ciągnie się za nami od starożytności. Tora uznaje kobietę w czasie menstruacji za nieczystą. Wiele wieków później, w latach 50. ubiegłego stulecia amerykańscy naukowcy chcieli udowodnić, że w krwi miesięcznej są niebezpieczne toksyny i zarazki. Badanie zaprzeczyło tej tezie.
W krwi menstruacyjnej nie ma nic nieczystego. W krwi menstruacyjnej nie ma toksyn i niebezpiecznych zarazków. ❌ Jest wręcz przeciwnie, znajduje się w niej pełno składników odżywczych. Przecież krew menstruacyjna to nic innego jak złuszczona wewnętrzna wyściółka macicy, która w trakcie każdego cyklu magazynuje w sobie to, co ciało ma najlepszego. Po to, żeby w razie zapłodnienia i zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej być pokarmem dla embrionu. Podsumowując krew menstruacyjna jest bezpieczna i nie powinno się jej postrzegać jako nieczystej.
Często spotykamy się ze stwierdzeniem: „będzie mokro, będzie śmierdzieć…”. To przeświadczenie wynika z traktowania jednorazowych podpasek i naszych majtek na równi. „Tradycyjne” jednorazowe podpaski mogą zawierać aż do 90% plastiku! Przez co krew, która przedostaje się do środka podpaski nie ma szans wyschnąć, wszystko „kisi się” we wnętrzu podpaski, jest mokro od środka, bakterie się namnażają, dlatego nieprzyjemnie pachnie. 💁‍♀️
W majtkach menstruacyjnych duża część krwi 🩸🩸🩸 zdąży w międzyczasie wyschnąć, nie ma tam po prostu środowiska, które sprzyja namnażaniu się bakterii.
Pamiętaj, że sama krew ma słony, metaliczny zapach i majtki tego zapachu nie zmienią.
W praktyce - mamy zadowolone użytkowniczki, które po kilkunastu godzinach nie czują zapachu, wszystko dzięki materiałom, z których powstały majtki - bawełna organiczna GOTS i 100% wkładka bambusowa.🤩