fbpx

Majtki menstruacyjne FAQ

Co to są majtki menstruacyjne?

Majtki menstruacyjne to majtki wielorazowego użytku, które nosisz podczas miesiączki zamiast tamponów, podpasek lub kubeczka menstruacyjnego. Możesz również potraktować je jako dodatkową ochronę podczas noszenia tamponów czy kubeczka menstruacyjnego. Majtki menstruacyjne to majtki, które chłoną krew menstruacyjną.

Co należy zrobić przed pierwszym użyciem?

Warto zapoznać się z instrukcją prania 🙂 Między innymi po to, żeby wyposażyć się w odpowiedni detergent do prania majtek menstruacyjnych (patrz pytanie: Jaki detergent do prania majtek menstruacyjnych?). Sugerujemy również wyprać nowe majtki przed pierwszym użyciem, zwiększy to ich chłonność. 

Jak używać majtek menstruacyjnych?

Załóż majtki menstruacyjne i rób to, co zwykle. Możesz je nosić aż do 12 godzin, jednak to sprawa indywidualna w zależności od intensywności Twojej miesiączki. Po użyciu zdejmij majtki i postępuj zgodnie z dalszymi wskazówkami opisanymi w pytaniach: Jak przechowywać majtki menstruacyjne przed praniem? Jak prać majtki menstruacyjne?

Jak używać majtek menstruacyjnych poza domem?

W większości przypadków zdążysz pewnie wrócić do domu na wymianę majtek. 

Jednak gdyby się zdarzyło, że będziesz potrzebowała_ł wymienić majtki poza domem potrzebujesz jakiegoś wodoodpornego woreczka/saszetki na zużytą parę majtek menstruacyjnych. Może to być zwykły woreczek strunowy lub saszetka PUL. Planujemy na wiosnę 2021 wprowadzić taką saszetkę z PUL, która pomieści zużytą parę majtek menstruacyjnych.

Czy majtki menstruacyjne można nosić bez dodatkowego zabezpieczenia?

Tak. Możesz je nosić aż do 12 godzin, jednak to sprawa indywidualna w zależności od intensywności Twojej miesiączki. Po pierwszym cyklu zorientujesz się na ile godzin wystarczy Ci jedna para, te przedziały czasowe będą zapewne różne w poszczególnych dniach menstruacji. Dzięki jednej z aktywnych, wodoodpornych warstw – PULowi, majtki nie przeciekną. 

Z testów przeprowadzonych na kilkudziesięciu pierwszych użytkowniczkach_ach 85,6% testerkom_om majtki menstruacyjne „wystarczyły” na okres powyżej 7 godzin. 38% testerkom_om majtki menstruacyjne „wystarczyły” na okres powyżej 11 godzin.

Na ile godzin wystarczą majtki menstruacyjne?

To indywidualna kwestia. Po pierwszym cyklu zorientujesz się na ile godzin wystarczy Ci jedna para, te przedziały czasowe będą zapewne różne w poszczególnych dniach menstruacji. Możesz je nosić aż do 12 godzin, jednak to sprawa indywidualna w zależności od intensywności Twojej miesiączki i dnia cyklu. 

Z testów przeprowadzonych na kilkudziesięciu pierwszych użytkowniczkach_ach 85,6% testerkom_om majtki menstruacyjne „wystarczyły” na okres powyżej 7 godzin. 38% testerkom_om majtki menstruacyjne „wystarczyły” na okres powyżej 11 godzin.

Czy majtki menstruacyjne są wygodne?

Tak 🙂 Majtki mają nieco wyższy stan w porównaniu do klasycznych, dzięki czemu otulą Twój brzuch w trakcie menstruacji. Delikatna gumka nie będzie się wbijała, a materiały, z których są wykonane (organiczna bawełna z certyfikatem GOTS oraz wkład bambusowy) zapewnią lekkość i cyrkulację powietrza. 

Zapytałyśmy pierwsze testerki_ów czy jest coś, co chciałyby w majtkach menstruacyjnych pochwalić. Poniżej wybrane odpowiedzi odnoszące się do tematu komfortu (zachowana pisownia oryginalna):

absolutnie wszystko, niesamowita wygoda, bardzo wysoka chłonność i ogromny komfort w trakcie niekomfortowych dni

Komfort noszenia jest niesamowity, nic nie ucieka i co najważniejsze nie przeciekają

Dobrze przylegają do ciała. Przez większość czasu zupełnie o majtkach zapomniałam(:

Wygode, jest w nich nieziemsko wygodnie, miekko i komfortowo podczas okresu.

Czy nie ma uczucia efektu pieluchy?

Z testów przeprowadzonych na kilkudziesięciu pierwszych użytkowniczkach_ach 88% testerek nie odczuwało takiego zjawiska. Wszystkie warstwy majtek są ze sobą ściśle połączone, majtki stanowią całość i nic nie będzie Ci się majtać między nogami (jak czasami w przypadku podpasek bywało).

Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że nie są to zwykłe majtki, tylko majtki menstruacyjne z warstwą chłonną, przez co na obszarze tejże warstwy są grubsze. Co nie jest wyczuwalne po założeniu i w żaden sposób nie krępuje ruchów.

Co w przypadku dużych skrzepów? Czy wchłania się w majtki?

Niektóre się rozpuszczą, niektóre nie, zależy od rodzaju. 
Jeśli podczas korzystania z toalety zobaczysz skrzep wystarczy go wytrzeć papierem toaletowym. Nie trzeba z tego powodu wymieniać majtek na nowe bądź na inny środek.

Czy majtki menstruacyjne nadają się na noc?

Oczywiście, jeśli się wiercisz i masz obfity okres warto przetestować bokserki menstruacyjne. Mają dodatkowe zabezpieczenie po bokach, jak podpaski ze skrzydełkami.

Czy majtki menstruacyjne nie przeciekną?

Jedną z aktywnych warstw wkładu jest PUL (sprawdź pytanie: Co to jest PUL?). To on jest materiałem wodoodpornym. Krew menstruacyjna wsiąknie najpierw przez krok w chłonną warstwę bambusową, a następnie zatrzyma się na PULu.

Majtki menstruacyjne przeciekły, co robić?

1) Upewnij się, czy używasz odpowiedniego detergentu. To znaczy, czy detergent zawiera mniej niż 5% mydła w składzie. Mydło zmniejsza właściwości chłonne bambusa. Jeśli twój detergent zawierał więcej niż 5% mydła wypierz majtki kilka razy w detergencie, który ma mniej niż 5% mydła przed kolejnym użyciem, żeby zmyć resztki detergentu, który “zaplątał się” we włóknach bambusa
2) Jeśli przeciek zdarzył się w nocy wypróbuj naszych bokserek menstruacyjnych stworzonych z myślą o ochronie nocnej. Bokserki mają szerszy krok, który tworzy „skrzydełka”, które zapewniają dodatkową ochronę.
3) Skontaktuj się z nami opisując problem, napisz, kiedy dokładnie zdarzył się przeciek i w jakim miejscu, mamy nadzieję, że będziemy w stanie pomóc.

Z testów przeprowadzonych na kilkudziesięciu pierwszych użytkowniczkach_ach 88% testerek nie doświadczyło przecieku. Wszystkie przypadki przecieku zostały za to opisane:

„po nocy – około 8h”

„przeciek z boku po 6h, ale w najbardziej intensywnym dniu”

„zmiana majtek po 4-5 godzinach”

Niestety nie ma cudów i majtki menstruacyjne mają swoją określoną pojemność. W zależności od intensywności krwawienia oraz dniu cyklu majtki mogą wystarczyć na różną ilość godzin. O ich wysokiej chłonności ostatecznie przekonała nas wypowiedź Mariki (do przeczytania na stronie):

Fantastyczne majtki

Majtki są wykonane bardzo starannie. Jest w nich NIEZIEMSKO MIĘKKO I WYGODNIE. Wszystko leży na swoim miejscu i sie nie przemieszcza. Dały mi 6 godzin spokoju w mój najbardziej obfity dzień okresu, gdzie wcześniej musiałam grubą podpaske zmieniać co godzine a ogromne przecieki i tak sie zdarzały. Jestem zachwycona, bardzo polecam wszystkim i sama chętnie kupie kolejną parę! 

TO NOWY WYMIAR OKRESU!

Czy majtki menstruacyjne są widoczne pod ubraniem?

Warstwa chłonna ma grubość podpaski i w przypadku założenia obcisłych legginsów może się lekko odznaczać. W jeansach i spodniach materiałowych typu palazzo czy cygaretkach nie będzie widoczna. 

Wersja super light, która powstanie, nie będzie się w ogóle odznaczała od ciała, ponieważ materiał chłonny będzie tylko w miejscu kroczka.

Z jakiego materiału są wykonane majtki menstruacyjne?

Mamy 4 warstwy: 
1) Warstwa od strony ciała – 100% bawełna organiczna z certyfikatem GOTS 
2) Wkład chłonny – frotte bambusowe 100% 
3) Warstwa chroniąca przed przeciekaniem – wodoodporny i oddychający PUL (100% poliester laminowany poliuretanem) 
4) Warstwa od zewnątrz – bawełna organiczna z certyfikatem GOTS (95% bawełna, 5% lycra) 

Od stony ciała oraz od zewnątrz zastosowałyśmy bawełnę organiczna z certyfikatem GOTS. Jest to bawełna, która wyrosła bez toksycznych środków wzrostu roślin. Przez to bawełna eko -w porównaniu do konwencjonalnej- jest bardziej bezpieczna dla rolników, środowiska i dla Ciebie. Dzianiny z ekologicznej bawełny w całym procesie produkcyjnym nie są zanieczyszczane toksycznymi substancjami, dzięki czemu nie powodują uczuleń i podrażnień.
Majtki oprócz bawełny GOTS mają dwie aktywne warstwy, których nie widać z zewnątrz. 
Jedna z nich, chłonna, wykonana jest w 100% z bambusa.
Wybrałyśmy bambus, ponieważ:
-bambus świetnie absorbuje wilgoć, pochłania ciecz aż do 60% skuteczniej w porównaniu do bawełny 
-ma właściwości termoregulacyjne. Latem chłodzi (temperatura dzianiny jest o 3 stopnie chłodniejsza niż temperatury otoczenia), zimą ogrzewa 
-nie powoduje alergii i uczuleń 
-nie uwalnia podczas prania setek tysięcy plastikowych mikrowłókien w przeciwieństwie do tkanin syntetycznych (typu mikropolar, poliester), znajdujących się w alternatywnych modelach majtek menstruacyjnych z całego świata 
-jest biodegradowalny, nie będzie zalegał setek lat na wysypisku śmieci 
Drugą aktywną warstwą jest wodoodporny i oddychający PUL (100% poliester laminowany poliuretanem), który zatrzymuje krew i zapobiega wyciekom. PUL to paroprzepuszczalna dzianina o właściwościach wodoodpornych. Pokryta membraną, która umożliwia odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz lecz nie przepuszcza wilgoci. PUL wyprodukowany jest w Polsce z materiałów posiadających atesty dla producenta podpasek wielorazowych.
To jedyny, syntetyczny materiał w naszych majtkach menstruacyjnych. Nie chciałyśmy z niego zrezygnować, ponieważ majtki mają dać Ci komfort i pewność nie przeciekania.

Jaki materiał mają majtki menstruacyjne od strony ciała?

Od strony ciała zastosowałyśmy 100% bawełnę organiczną z certyfikatem GOTS. Warto tutaj nadmienić, że certyfikat ma nie tylko przędza, ale i barwienie dzianiny. Jest to bawełna, która wyrosła bez toksycznych środków wzrostu roślin. Przez to bawełna eko -w porównaniu do konwencjonalnej- jest bardziej bezpieczna dla rolników, środowiska i dla Ciebie. Dzianiny z ekologicznej bawełny w całym procesie produkcyjnym nie są zanieczyszczane toksycznymi substancjami, dzięki czemu nie powodują uczuleń i podrażnień. Dodatkowo nasza bawełna od strona ciała ma splot “soft touch”, co oznacza, że jest nieziemsko miękka 🙂 

Co to jest PUL?

PUL jest drugą aktywną warstwą w naszych majtkach. To materiał wodoodporny i oddychający (100% poliester laminowany poliuretanem), który zatrzymuje krew i zapobiega wyciekom. PUL to paroprzepuszczalna dzianina o właściwościach wodoodpornych. Pokryta membraną, która umożliwia odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz, ale nie przepuszcza wilgoci. PUL został wyprodukowany w Polsce.
To jedyny, syntetyczny materiał w naszych majtkach menstruacyjnych. Nie chciałyśmy z niego zrezygnować, ponieważ majtki mają dać Ci komfort i pewność nie przeciekania.

Z jakiego materiału zrobiona jest warstwa chłonna?

Warstwa chłonna wykonana jest w 100% z bambusa. Materiał posiada Certyfikat Jakości Oeko Tex Standard 100, klasa produktu 1.* 
Wybrałyśmy bambus, ponieważ:
-bambus świetnie absorbuje wilgoć, pochłania ciecz aż do 60% skuteczniej w porównaniu do bawełny 
-ma właściwości termoregulacyjne. Latem chłodzi (temperatura dzianiny jest o 3 stopnie chłodniejsza niż temperatury otoczenia), zimą ogrzewa 
-nie powoduje alergii i uczuleń 
-nie uwalnia podczas prania setek tysięcy plastikowych mikrowłókien w przeciwieństwie do tkanin syntetycznych (typu mikropolar, poliester), znajdujących się w alternatywnych modelach majtek menstruacyjnych z całego świata 
-jest biodegradowalny, nie będzie zalegał setek lat na wysypisku śmieci 

*Oeko-Tex standard 100 to certyfikat świadczący o jakości produktów tekstylnych i włókienniczych, które mają bezpośrednią styczność ze skórą człowieka. Organizacja Oeko-Tex przydziela certyfikat produktom, na których zostały przeprowadzone badania mające na celu zweryfikować obecność 100 najbardziej niebezpiecznych substancji zagrażających konsumentom.

Czy były jakieś alternatywy do bambusowej warstwy chłonnej?

Po pierwsze materiały syntetyczne: mikropolar czy poliester. Jednak zrezygnowałyśmy z nich ze względu na mikrowłókna. Wkład chłonny to często najgrubszy materiał w całych majtkach, więc wagowo jest go dużo.
Mikrowłókna to mikroskopijne kawałki plastiku. Przedostają się do środowiska podczas prania bądź użytkowania rzeczy z materiałów syntetycznych takich jak polamid czy poliester. Taki na przykład akryl (wsad pralki 6kg) gubi 730 000 mikrowłókien podczas jednego prania.
Trafiają one do środowiska wodnego, gdzie zalegają przez setki lat przyciągając przy tym zanieczyszczenia- chemikalia, paliwo czy pestycydy. Tam najczęściej zjadane są przez organizmy morskie np. ryby bądź trafiają z powrotem poza środowisko wodne.

Po drugie: materiały pochodzenia odzwierzęcego jak wełna.
Nie chcemy szyć z materiałów pochodzenia odzwierzęcego z pierwszej ręki ze względu na etykę.

Czy naturalne materiały to na pewno dobry wybór na majtki funkcyjne? Przecież dzisiejsze oddychające materiały syntetyczne to co innego niż 10 lat temu?

Nie dajcie sobie wmówić, że dzisiejszy poliester jest inny, że oddycha. Przecież cały czas od 60 lat produkuje się go tak samo. To kłamstwo marketingowe (kosmiczne technologie zapewniające magiczne właściwości materiału) powtarzane przez współczesnych producentów odzieży sportowej. Spotkałam się nawet z zapewnieniem, że materiał syntetyczny jest lepszy dla takich majtek niż bawełna, bo zapobiegnie ewentualnym przeciekom. Czyli jeśli zapobiegnie przeciekom to jednak znaczy, że nie do końca oddycha, prawda? Czy w dzień menstruacji, kiedy przeważnie mamy potrzebę uważniejszego zaopiekowania się ciałem, niż zazwyczaj, dobrowolnie chcemy nosić majtki, które nie przepuszczają powietrza?

Zapytałyśmy nasze testerki_ów czy materiały naturalne są dobrym wyborem i czy kontynuować tę drogę, wszyscy odpowiedzieli zgodnie, że tak.

Oczywiście! Od razu czuć różnicę – bardzo pozytywną do tego jak reaguje skóra. Do tej pory korzystałam z podpasek wielorazowych, uczucie „odparzenia” towarzyszyło praktycznie podczas każdego okresu. Z majtkami czuję, że skóra oddycha jak należy 🙂

najlepsza opcja! dobrej jakości naturalne materiały są szczególnie ważne w przypadku nawet zwykłych majtek, a jeszcze bardziej w przypadku menstruacyjnych

Oczywiście, że tak! Jestem majtkami zachwycona. Długo szukałam dobrej ekologicznej opcji, więc spadlyscie mi z tymi majtkami z nieba! 😀

Czy po jakiejś liczbie prań wkład chłonny traci swe właściwości?

Nie, wkład chłonny nie ma terminu ważności. Zużyje się, kiedy po prostu materiał zużyje się fizycznie od noszenia i prania. Przez cały czas bambus będzie doskonale absorbował wilgoć (bambus pochłania ciecz aż do 60% skuteczniej w porównaniu do bawełny).

Czy majtki menstruacyjne mają termin ważności? Na ile czasu wystarczą?

Nie, majtki menstruacyjne nie mają terminu ważności. Zużyją się, kiedy po prostu majtki zużyją się fizycznie od prania i noszenia.
Warto tutaj podkreślić, że szwy użyte w majtkach wydłużają ich żywotność, zastosowany szew zyg-zag daje wysoką elastyczność oraz zapewnia trwałość. Nawet, gdy jedna nitka puści, reszta się nie spruje w przeciwieństwie do szwu typu renderka. 

Ile krwi pomieszczą majtki menstruacyjne?

Film z testu chłonności majtek znajdziesz na naszym instagramie.

Podczas filmu majtki wchłaniają na raz 30 ml „krwi”.

Co w naturze przy noszeniu majtek się raczej nie zdarzy, bo ilość krwi, która wypływa powinna wahać się między 30-50ml podczas całego okresu, poza tym majtki zmieniasz po 12h. Nie wydaje się to dużą ilością, tym bardziej jeśli rozłożymy to na wszystkie dni. Jednak miesiączka to nie tylko krew, ale też złuszczony nabłonek macicy. Ostatecznie można w związku z tym całą objętość okresu oszacować na 100 ml. Pamiętaj, majtki należy zmieniać maksymalnie co 12h, co pozwala zachować higienę.

Jak wypadają majtki menstruacyjne w porównaniu do jednorazowych środków do higieny intymnej: podpasek i tamponów?

Z testów przeprowadzonych na kilkudziesięciu pierwszych użytkowniczkach_ach 91% testerek_ów lepiej ocenia chłonność majtek menstruacyjnych w porównaniu do środków jednorazowych. Pozostałe 9% ocenia chłonność jednorazowych środków na tak samo w porównaniu do majtek menstruacyjnych.

Jak wypadają majtki menstruacyjne w porównaniu do wielorazowych podpasek?

Z testów przeprowadzonych na kilkudziesięciu pierwszych użytkowniczkach_ach 78% testerek_ów lepiej ocenia chłonność majtek menstruacyjnych w porównaniu do podpasek wielorazowych. Pozostałe 22% ocenia chłonność wielorazowych podpasek na tak samo w porównaniu do majtek menstruacyjnych.

Dodatkowo, otrzymałyśmy komentarze, że majtki są wygodniejsze w porównaniu do podpasek. Nic w tym dziwnego, w majtkach menstruacyjnych wszystko jest zszyte, stanowią całość, w przeciwieństwie do podpasek, które czasami majtają się między udami.

Karolina: Gwarantują mi poczucie bezpieczeństwa w czasie okresu. Ostatnio zmieniłam metodę antykoncepcji i niestety występuje u mnie plamienie od ponad dwóch tygodni. Często noszę teraz Wasze majtki, ponieważ jest to o wiele bardziej wygodniejsze od podpasek. Wielki plus za chłonność i też za to, że majtki nie wyglądają jak gatki od babci. Są ładne.

Jak wypadają majtki menstruacyjne w porównaniu do kubeczka menstruacyjnego?

Z testów przeprowadzonych na kilkudziesięciu pierwszych użytkowniczkach_ach 20% testerek_ów lepiej ocenia chłonność majtek menstruacyjnych w porównaniu do kubeczka menstruacyjnego. 50% ocenia chłonność kubeczka wielorazowego na tak samo w porównaniu do majtek menstruacyjnych.

Jak przechowywać majtki menstruacyjne przed praniem?

Metoda “na sucho”

Włóż majtki po użyciu do przewiewnego worka (najlepiej z siateczki lub cienkiej bawełny). Worek przechowaj np. w koszu na pranie, ważne, żeby zapewnić dostęp powietrza. Dzięki temu krew menstruacyjna zaschnie i bakterie nie będą się namnażać. Następnie przed docelowym praniem warto odmoczyć majtki w zimnej wodzie (warto zapamiętać, że cieplejsza woda utrwala plamy z krwi). Jeśli nie chcesz robić tego “ręcznie” możesz je wstawić do pralki na tryb płukania (bez wirowania!), ale to rozwiązanie jest mniej ekologiczne. Po odmoczeniu włóż majtki do pralki z resztą prania i wypierz w temperaturze do 60° C (zerknij wcześniej na zagadnienia: Jak prać majtki menstruacyjne? Jaki detergent do prania majtek menstruacyjnych?). Jeśli chcesz możesz też wyprać je ręcznie, ale wówczas warto dodać do odmoczenia odkażacza (patrz pytanie: Jak zdezynfekować / odkazić majtki menstruacyjne?).

Metoda po uprzednim namoczeniu

Namocz (najlepiej zaraz po użyciu) majtki w zimnej wodzie na jakiś czas lub wypłucz pod strumieniem zimnej wody (np. czekając na ciepłą wodę pod prysznicem – ekologiczna opcja). Następnie wysusz i odłóż do kosza na pranie. Gdy nadejdzie dzień prania włóż majtki do pralki z resztą prania i wypierz w temperaturze do 60° C. Jeśli chcesz możesz też wyprać je ręcznie, ale wówczas warto dodać do odmoczenia odkażacza.

Boję się, że sobie nie poradzę z utrzymaniem.

Do każdego zamówienia dołączona jest obszerna instrukcji obsługi (żeby nie było wątpliwości), ale w skrócie jest to naprawdę proste!

1). Przed praniem przepłucz majtki w zimnej wodzie (możesz też to zrobić w pralce, automatycznie, przed praniem zasadniczym).

2). Wypierz majtki z resztą prania w temperaturze max 60 st C. Używaj detergentu z zawartością mydła mniej niż 5% oraz nie używaj płynu zmiękczającego ani płynu do płukania (chodzi o odpowiednią pielęgnację warstwy chłonnej).

3). Wysusz naturalnie, nie używaj suszarki elektrycznej, nie susz na grzejniku.

Jak prać majtki menstruacyjne?

Majtki możesz prać w pralce z resztą prania w temperaturze do 60°C, wirowanie ustaw na tryb do 600 obrotów. Użyj odpowiedniego detergentu o zawartości mydła mniejszej niż 5% (patrz pytanie: Jaki detergent do prania majtek menstruacyjnych?). Jeśli chcesz, możesz też wyprać je ręcznie, ale wówczas warto dodać do odmoczenia odkażacza (patrz pytanie Jak zdezynfekować / odkazić majtki menstruacyjne?). Nie ładuj bębna pralki “po korek”, przy wypełnieniu pralki w ⅔ ubrania będą mogły się swobodnie poruszać w bębnie, dzięki temu woda z detergentem dotrze w każde miejsce. Cały cykl prania nie powinien trwać dłużej niż 2h, dłuższe pranie powoduje szybsze zużycie materiałów i gumek. Możesz (ale nie musisz) dodać do dozownika na płyn do płukania kilkanaście kropel olejku eterycznego o działaniu odkażającym. Sprawdzą się tutaj olejki takie jak: lawendowy, z drzewa herbacianego, goździkowy, z jałowca, z eukaliptusa, tymiankowy.

Do suszenia nie używaj suszarki bębnowej ani gorących temperatur, ponieważ mogą one uszkodzić warstwę wodoodporną (PUL). Z tego samego powodu nie susz majtek na gorącym kaloryferze.

Jak suszyć majtki menstruacyjne?

Majtki wysusz naturalnie, na sznurku lub na płasko. Do suszenia nie używaj suszarki bębnowej ani gorących temperatur, ponieważ mogą one uszkodzić warstwę wodoodporną (PUL). Z tego samego powodu nie susz majtek na gorącym kaloryferze.

Ile schną majtki menstruacyjne?

Majtki schną latem średnio w 1 dzień, zimą do 1,5 dnia w zależności od modelu i temperatury we wnętrzu/na zewnątrz. Warto je suszyć na lewej stronie, to przyspiesza proces.

Jaki detergent do prania majtek menstruacyjnych?

Ważne jest to, żeby w składzie środków piorących nie było dużej zawartości mydła (nie więcej niż 5%). Mydło zmniejsza właściwości chłonne bambusa.

Poza tym warto prać w detergentach ekologicznych, będzie to dobre zarówno dla Twoich majtek jak i dla Planety.

W składach płynów i proszków warto unikać:

-fosforanów – mają niekorzystny wpływ na zdrowie (ich pozostałości mogą wnikać przez skórę), trudno je usunąć z włókien. Mają zły wpływ na zbiorniki wodne, przyczyniają się do nadmiernego zakwitu glonów, które zabierają organizmom wodnym niezbędny do życia tlen;

-substancji zapachowych – wiele z nich może powodować alergie lub podrażnienia płuc i skóry;

-wybielaczy optycznych- oblepiają włókna i tym samym zmieniają wygląd materiału, ale nie usuwają brudu. Działają na zasadzie sztuczki optycznej. Wpływają niekorzystnie na środowisko.

Jeśli pierzesz majtki to nie używaj płynów do płukania, płynów zmiękczających, tłustych mydeł (np. mydła aleppo, mydła marsylaskiego itp.) i orzechów piorących, ponieważ te środki mogą zmniejszyć właściwości chłonne bambusa. Odpadają tutaj również domowe proszki DIY, ponieważ ich przepisy tworzy się na bazie płatków mydlanych.

Użyłaś_eś przypadkiem któregoś z “niedozwolonych” środków? Nie przejmuj się. Majtki nadal będą działać, jednak będą mniej chłonne. Jeśli chcesz przywrócić chłonność wypierz je kilka razy przed kolejnym użyciem, żeby zmyć resztki detergentu, który “zaplątał się” we włóknach bambusa.

Czy majtki menstruacyjne można prać z innymi rzeczami? Nie brudzą reszty prania?

Krew to nie barwnik, możesz śmiało wyprać przepłukane wcześniej w zimnej wodzie majtki z resztą prania (warto zapamiętać, że cieplejsza woda utrwala plamy z krwi). Zapoznaj się z pytaniem:Jak prać majtki menstruacyjne?

Czy majtki menstruacyjne można prać w temperaturze 60°C?

Tak. Zapoznaj się z pytaniem: Jak prać majtki menstruacyjne?

Majtki menstruacyjne się nie doprały, co robić?

Spróbuj zastosować poniższe rady:

-przed praniem zasadniczym ustaw krótki program w pralce tylko na majtki (zimna woda, brak wirowania tylko spuszczenie wody). Po tym programie wkładasz resztę bielizny i wybierasz program docelowy,
-zamocz majtki na dłużej w zimnej wodzie zaraz po użyciu,
-zmień detergent, nawet jeśli detergent jest ekologiczny to nie znaczy od razu, że będzie skuteczny,
-dodaj do prania miarkę odkażacza, nawet jeśli wybierasz program 60°C.

Jeśli nic nie pomogło daj znać na kontakt@skrojone.pl. Coś poradzimy.

Ile par majtek menstruacyjnych potrzebuję na jedną miesiączkę?

To kwestia indywidualna. Zależy od następujących czynników:
-jak bardzo jest intensywny oraz ile dni trwa twój okres. W zależności od dnia menstruacji (na początku jest przeważnie bardziej intensywna) czas używania majtek może być różny. Jedna para może starczyć na 12h. 
-czy w trakcie menstruacji będziesz prać zużyte pary. Majtki schną (w zależności o temperatury otoczenia i pory roku) od 12 do 24 h.
Zapewne już po pierwszym okresie z majtkami będziesz w stanie określić ile par i jakiej chłonności majtek potrzebujesz.
Trzy pary jako zestaw startowy powinne w zupełności wystarczyć.
W praktyce może to wyglądać tak:
1 dzień: 1. para
1 noc: 1. para idzie do prania, 2. para
2 dzień: 3 para, 2. para idzie do prania
2 noc: 1. para, 3. para idzie do prania
3 dzień: 2. para, 1. para idzie do prania
3 noc: 3. para, 2. para idzie do prania
itd…

Czy po kilku godzinach noszenia majtek menstruacyjnych podczas miesiączki nie wydziela się nieprzyjemny zapach?

Z testów przeprowadzonych na kilkudziesięciu pierwszych użytkowniczkach_ach 80% testerek nie zanotowało zapachu.

Pamiętaj, że sama krew ma słony, metaliczny zapach i majtki tego zapachu nie zmienią. Często spotykamy się ze stwierdzeniem: „będzie mokro, będzie śmierdzieć…”. To przeświadczenie wynika z traktowania jednorazowych podpasek i naszych majtek na równi.

„Tradycyjne” jednorazowe podpaski mogą zawierać aż do 90% plastiku. Przez co krew, która przedostaje się do środka podpaski nie ma szans wyschnąć, wszystko „kisi się” we wnętrzu podpaski, jest mokro od środka, bakterie się namnażają, dlatego nieprzyjemnie pachnie. W majtkach menstruacyjnych duża cześć krwi zdąży w międzyczasie wyschnąć, nie ma tam po prostu środowiska, które sprzyja namnażaniu się bakterii. Mamy zadowolone użytkowniczki, które po kilkunastu godzinach nie czuja zapachu, wszystko dzięki materiałom, z których powstały majtki.

Czy w majtkach menstruacyjnych można pływać np. w basenie?

Można, ale majtki są z oddychającej bawełny, więc nasiąkną wodą i krew z pewnością zostawi ślad w zbiorniku podczas pływania. Decydując się na kąpiel trzeba się z tym liczyć.

Jak zdezynfekować / odkazić majtki menstruacyjne?

Zapamiętaj, że pranie w 40°C, 60°C a nawet 100°C nie odkazi materiału całkowicie. Nie możliwe jest to, żeby w warunkach domowych odkazić coś w 100%.
Zdecydowana większość bakterii (E. Coli, pałeczki Salmonelli, pałeczki zapalenia płuc) i wirusów ginie bez problemu w temperaturze powyżej 60°C. Roztocza w temperaturze 45°C mogą przeżyć 24 godziny, natomiast w temperaturze 60°C mniej niż godzinę.
Podsumowując: temperatura 60°C to wystarczająca temperatura prania majtek w celu zabicia bakterii, wirusów i roztoczy, zakładając, że, jesteśmy zdrowi, nic się nam ani członkom naszej rodziny nie dzieje.
Jeśli pierzesz w temperaturze mniejszej niż 60°C warto dodać do prania miarkę środka odkażającego. Możesz ją dodać do całego prania, jeśli z majtkami pierzesz ręczniki, pościel lub inną bieliznę (nie ryzykowały byśmy jednak z materiałami delikatnymi jak wełna, tencel czy jedwab). Jeśli pierzesz ręcznie warto dodać miarkę odkażacza podczas odmaczania majtek. 
Na rynku są dostępne ekologiczne odkażacze, które są bezpieczne dla Twojego zdrowia i środowiska (marki, o których warto wspomnieć to Baby Anthyllis, Igienizzante Bucato czy Nappy Fresh). Najtańszą i równie skuteczną metodą będzie dodanie nadwęglanu sodu do prania (dostępny w drogerii internetowej BetterLand, jego koszt to 7zł za kg). Dodaj 2 łyżki stołowe na pranie. Większość odkażaczy to odkażacze tlenowe, pamiętaj, żeby trzymać je w szczelnym opakowaniu bez dostępu powietrza (możesz je przesypać np. do słoika), tak nie stracą swoich właściwości. 

Czy majtki wyparzać przed praniem, żeby zabić bakterie?

Absolutnie nie wyparzać! Po wyparzeniu uszkodzeniu uległby wodoodporny PUL (sprawdź pytanie: Co to jest PUL?). Wówczas majtki menstruacyjne straciłyby swoje nieprzemakalne właściwości, a sama bawełna, z której wykonane są majtki by się skurczyła.
Wystaczy jak prawidłowo wypierzesz majtki, zajrzyj do pytań: Jak prać majtki menstruacyjne? oraz Czy noszenie majtek menstruacyjnych jest higieniczne?

Czy noszenie majtek menstruacyjnych jest higieniczne?

To, że krew menstruacyjna jest zanieczyszczona ciągnie się od średniowiecza, a nawet od starożytności. Tora uznaje kobietę w czasie menstruacji za nieczystą. Wiele wieków później, w latach 50. ubiegłego stulecia amerykańscy naukowcy chcieli udowodnić, że w krwi miesięcznej są niebezpieczne toksyny i zarazki. Badanie zaprzeczyło tej tezie. 

W krwi menstruacyjnej nie ma nic nieczystego. W krwi menstruacyjnej nie ma toksyn i niebezpiecznych zarazków. Jest wręcz przeciwnie, znajduje się w niej pełno składników odżywczych. Przecież krew menstruacyjna to nic innego jak złuszczona wewnętrzna wyściółka macicy, która w trakcie każdego cyklu magazynuje w sobie to, co ciało ma najlepszego. Po to, żeby w razie zapłodnienia i zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej być pokarmem dla embrionu.

Podsumowując krew menstruacyjna jest bezpieczna i nie powinno się jej postrzegać jako nieczystej.

Czy są różne modele o różnej chłonności?

Na razie mamy jeden model normal. Testujemy obecnie z powodzeniem kolejne dwa modele – super light i heavy o różnych poziomach chłonności. Chcemy je wprowadzić do sprzedaży w kwietniu/maju, być może w modelu przedsprzedaży.

Czy majtki menstruacyjne będą odpowiednie dla osób zmagających się nietrzymaniem moczu (NTM)?

Tak. Jedna z testerek zmagająca się z NTM jest bardzo zadowolona z naszych majtek, przetestowała je pod tym kątem.

Czy majtki menstruacyjne można nosić w trakcie połogu?

Teoretycznie tak. Ale…zależy jak ten połóg przebiega. Jeśli jest bardzo intensywny to majtki menstruacyjne będziesz musiała wymieniać często, co może okazać się nieekonomiczne. Wszystko zależy od Twojego samopoczucia i komfortu.