fbpx

Majtki menstruacyjne FAQ

Podstawowe informacje

Majtki menstruacyjne to majtki wielorazowego użytku, które nosisz podczas miesiączki zamiast tamponów, podpasek lub kubeczka menstruacyjnego. Możesz również potraktować je jako dodatkową ochronę podczas noszenia tamponów czy kubeczka menstruacyjnego. Majtki menstruacyjne to majtki, które chłoną krew menstruacyjną.

Warto zapoznać się z instrukcją prania 🙂 Między innymi po to, żeby wyposażyć się w odpowiedni detergent do prania majtek menstruacyjnych (patrz pytanie: Jaki detergent do prania majtek menstruacyjnych?). Sugerujemy również wyprać nowe majtki przed pierwszym użyciem, zwiększy to ich chłonność. 

Załóż majtki menstruacyjne i rób to, co zwykle. Możesz je nosić aż do 12 godzin, jednak to sprawa indywidualna w zależności od intensywności Twojej miesiączki. Po użyciu zdejmij majtki i postępuj zgodnie z dalszymi wskazówkami opisanymi w pytaniach: Jak przechowywać majtki menstruacyjne przed praniem? Jak prać majtki menstruacyjne?

W większości przypadków zdążysz pewnie wrócić do domu na wymianę majtek. 
Jednak gdyby się zdarzyło, że będziesz potrzebowała_ł wymienić majtki poza domem potrzebujesz jakiegoś wodoodpornego woreczka/saszetki na zużytą parę majtek menstruacyjnych. Może to być zwykły woreczek strunowy lub saszetka PUL. Nie martw się, majtki w środku będą wilgotne, ale na pewno nie będzie się z nich sączyła krew. Planujemy w przyszłości wprowadzić taką saszetkę z PUL, która pomieści zużytą parę majtek menstruacyjnych.

Tak. Możesz je nosić aż do 12 godzin, jednak to sprawa indywidualna w zależności od intensywności Twojej miesiączki.
Po pierwszym cyklu zorientujesz się na ile godzin wystarczy Ci jedna para, te przedziały czasowe będą zapewne różne w poszczególnych dniach menstruacji. Dzięki jednej z aktywnych, wodoodpornych warstw – PULowi, majtki nie przeciekną. 

To indywidualna kwestia. Po pierwszym cyklu zorientujesz się na ile godzin wystarczy Ci jedna para, te przedziały czasowe będą zapewne różne w poszczególnych dniach menstruacji.
Możesz je nosić aż do 12 godzin, jednak to sprawa indywidualna w zależności od intensywności Twojej miesiączki i dnia cyklu. 
To, że majtki menstruacyjne są chłonniejsze w porównaniu do tamponów i podpasek poświadczają recenzje na naszej stronie, na kartach produktu.
Fantastyczne majtki
Majtki są wykonane bardzo starannie. Jest w nich NIEZIEMSKO MIĘKKO I WYGODNIE. Wszystko leży na swoim miejscu i sie nie przemieszcza. Dały mi 6 godzin spokoju w mój najbardziej obfity dzień okresu, gdzie wcześniej musiałam grubą podpaske zmieniać co godzine a ogromne przecieki i tak sie zdarzały. Jestem zachwycona, bardzo polecam wszystkim i sama chętnie kupie kolejną parę!  TO NOWY WYMIAR OKRESU!

Tak 🙂 Majtki mają nieco wyższy stan w porównaniu do klasycznych, dzięki czemu otulą Twój brzuch w trakcie menstruacji.
Delikatna, szeroka gumka nie będzie się wbijała, a materiały, z których są wykonane (organiczna bawełna z certyfikatem GOTS oraz wkład bambusowy) zapewnią lekkość i cyrkulację powietrza. 
Zapytałyśmy pierwsze testerki_ów czy jest coś, co chciałyby w majtkach menstruacyjnych pochwalić.
Poniżej wybrane odpowiedzi odnoszące się do tematu komfortu (zachowana pisownia oryginalna):

absolutnie wszystko, niesamowita wygoda, bardzo wysoka chłonność i ogromny komfort w trakcie niekomfortowych dni

Komfort noszenia jest niesamowity, nic nie ucieka i co najważniejsze nie przeciekają

Dobrze przylegają do ciała. Przez większość czasu zupełnie o majtkach zapomniałam(:

Wygode, jest w nich nieziemsko wygodnie, miekko i komfortowo podczas okresu.

Więcej recenzji przeczytasz na kartach produktu majtek menstruacyjnych.

Nie, majtki menstruacyjne nie mają terminu ważności. Zużyją się, kiedy po prostu majtki zużyją się fizycznie od prania i noszenia.
Warto tutaj podkreślić, że szwy użyte w majtkach wydłużają ich żywotność, zastosowany szew zyg-zag daje wysoką elastyczność oraz zapewnia trwałość. Nawet, gdy jedna nitka puści, reszta się nie spruje w przeciwieństwie do szwu typu renderka.

To kwestia indywidualna. Zależy od następujących czynników:
-jak bardzo jest intensywny oraz ile dni trwa twój okres. W zależności od dnia menstruacji (na początku jest przeważnie bardziej intensywna) czas używania majtek może być różny. Jedna para może starczyć na 12h. 
-czy w trakcie menstruacji będziesz prać zużyte pary. Majtki schną (w zależności o temperatury otoczenia i pory roku) od 12 do 24 h.
Zapewne już po pierwszym okresie z majtkami będziesz w stanie określić ile par i jakiej chłonności majtek potrzebujesz.
Trzy pary jako zestaw startowy powinne w zupełności wystarczyć.
W praktyce może to wyglądać tak:
1 dzień: 1. para
1 noc: 1. para idzie do prania, 2. para
2 dzień: 3 para, 2. para idzie do prania
2 noc: 1. para, 3. para idzie do prania
3 dzień: 2. para, 1. para idzie do prania
3 noc: 3. para, 2. para idzie do prania
itd…

Wygoda i komfort noszenia

Tak 🙂 Majtki mają nieco wyższy stan w porównaniu do klasycznych, dzięki czemu otulą Twój brzuch w trakcie menstruacji.
Delikatna, szeroka gumka nie będzie się wbijała, a materiały, z których są wykonane (organiczna bawełna z certyfikatem GOTS oraz wkład bambusowy) zapewnią lekkość i cyrkulację powietrza. 
Zapytałyśmy pierwsze testerki_ów czy jest coś, co chciałyby w majtkach menstruacyjnych pochwalić.
Poniżej wybrane odpowiedzi odnoszące się do tematu komfortu (zachowana pisownia oryginalna):

absolutnie wszystko, niesamowita wygoda, bardzo wysoka chłonność i ogromny komfort w trakcie niekomfortowych dni

Komfort noszenia jest niesamowity, nic nie ucieka i co najważniejsze nie przeciekają

Dobrze przylegają do ciała. Przez większość czasu zupełnie o majtkach zapomniałam(:

Wygode, jest w nich nieziemsko wygodnie, miekko i komfortowo podczas okresu.

Więcej recenzji przeczytasz na kartach produktu majtek menstruacyjnych.

Wszystkie warstwy majtek są ze sobą ściśle połączone, majtki stanowią całość i nic nie będzie Ci się majtać między nogami (jak czasami w przypadku podpasek bywało).
Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że nie są to zwykłe majtki, tylko majtki menstruacyjne z warstwą chłonną, przez co na obszarze tejże warstwy są grubsze.
Co nie jest wyczuwalne po założeniu i w żaden sposób nie krępuje ruchów.

Warstwa chłonna ma grubość podpaski i w przypadku założenia obcisłych legginsów może się lekko odznaczać. W jeansach i spodniach materiałowych typu palazzo czy cygaretkach nie będzie widoczna.  Wersja light, która powstanie, nie będzie się w ogóle odznaczała od ciała, ponieważ materiał chłonny będzie tylko w miejscu kroczka.
Przeciekanie

Nie, dzięki zastosowaniu wodoodpornej membrany.
Jedną z aktywnych warstw wkładu jest PUL (sprawdź pytanie: Co to jest PUL?).
To on jest materiałem wodoodpornym. Krew menstruacyjna wsiąknie najpierw przez krok w chłonną warstwę bambusową, a następnie zatrzyma się na PULu.

Film z testu chłonności majtek znajdziesz na naszym instagramie.

Podczas filmu majtki wchłaniają na raz 30 ml „krwi”.

Co w naturze przy noszeniu majtek się raczej nie zdarzy, bo ilość krwi, która wypływa powinna wahać się między 30-50ml podczas całego okresu, poza tym majtki zmieniasz po 12h. Nie wydaje się to dużą ilością, tym bardziej jeśli rozłożymy to na wszystkie dni. Jednak miesiączka to nie tylko krew, ale też złuszczony nabłonek macicy. Ostatecznie można w związku z tym całą objętość okresu oszacować na 100 ml. Pamiętaj, majtki należy zmieniać maksymalnie co 12h, co pozwala zachować higienę.

1) Upewnij się, czy używasz odpowiedniego detergentu. To znaczy, czy detergent zawiera mniej niż 5% mydła w składzie. Mydło zmniejsza właściwości chłonne bambusa. Jeśli twój detergent zawierał więcej niż 5% mydła wypierz majtki kilka razy w detergencie, który ma mniej niż 5% mydła przed kolejnym użyciem, żeby zmyć resztki detergentu, który “zaplątał się” we włóknach bambusa. Czasami w składzie płynów do prania znajdują się też inne, oblepiające bambus składniki jak np: keratyna, jedwab. Generalnie im prostszy detergent – tym lepiej.

2) Upewnij się, że podczas prania nie użyłaś_eś płynu do płukania lub płynu zmiękczającego. Płyny do płukania zmniejszają właściwości chłonne bambusa. Jeśli użyłaś_eś płynu wypierz majtki kilka razy w detergencie, który ma mniej niż 5% mydła przed kolejnym użyciem, żeby zmyć resztki płynu, który “zaplątał się” we włóknach bambusa.

3) Jeśli przeciek zdarzył się w nocy wypróbuj naszych bokserek menstruacyjnych stworzonych z myślą o ochronie nocnej. Bokserki mają szerszy krok, który tworzy „skrzydełka”, które zapewniają dodatkową ochronę.

4) Jeśli przeciek zdarzył się od zewnętrznej strony majtek, ale po środku to jest szansa, że uszkodzona jest warstw PUL, która jest warstwą wodoodporną. Wypierz majtki i po wyschnięciu przeprowadź krótki test: Wlej do środka majtek kilkadziesiąt mililitrów wody. Odczekaj chwilę i sprawdź, czy przeciek pojawi się w tym samym miejscu. Jeśli tak: czy zdarzyło Ci się suszyć majtki w suszarce bębnowej lub na grzejniku? Lub były wyprane w temperaturze >60 st C? To niestety niedozwolone opcje.

5) Skontaktuj się z nami opisując problem, napisz, kiedy dokładnie zdarzył się przeciek i w jakim miejscu, mamy nadzieję, że będziemy w stanie pomóc. 

Niestety nie ma cudów i majtki menstruacyjne mają swoją określoną pojemność. W zależności od intensywności krwawienia oraz dniu cyklu majtki mogą wystarczyć na różną ilość godzin.

Niektóre się rozpuszczą, niektóre nie, zależy od rodzaju. 

Jeśli podczas korzystania z toalety zobaczysz skrzep wystarczy go wytrzeć papierem toaletowym. Nie trzeba z tego powodu wymieniać majtek na nowe bądź na inny środek.
Skład

Mamy 4 warstwy:

1️⃣ Warstwa od strony ciała – 100% bawełna organiczna z certyfikatem GOTS;
2️⃣ Wkład chłonny – frotte bambusowe 100% – ta część wchłania krew;
3️⃣ Warstwa chroniąca przed przeciekaniem – wodoodporny i przepuszczający parę wodną PUL (50% bawełna, 50% poliester + membrana – poliuretan);
4️⃣ Warstwa od zewnątrz – bawełna organiczna z certyfikatem GOTS (95% bawełna, 5% elastan).

Od strony ciała oraz od zewnątrz zastosowałyśmy bawełnę organiczną z certyfikatem GOTS.
Jest to bawełna, która podczas uprawy nie doświadczyła toksycznych środków wzrostu roślin. Przez to -w porównaniu do bawełny konwencjonalnej- jest bardziej bezpieczna dla rolników, środowiska i dla Ciebie.
Dzianiny z organicznej bawełny w całym procesie produkcyjnym nie mają kontaktu z toksycznymi substancjami, dzięki czemu nie powodują uczuleń i podrażnień.
Majtki oprócz bawełny GOTS mają dwie aktywne warstwy, których nie widać z zewnątrz.
Jedna z nich, chłonna, wykonana jest w 100% z bambusa.
Wybrałyśmy bambus, ponieważ:
-bambus doskonale absorbuje wilgoć, wchłania ciecz do 60% skuteczniej w porównaniu do bawełny;
-ma właściwości termoregulacyjne. Latem chłodzi (temperatura dzianiny jest o 3 stopnie chłodniejsza w porównaniu do temperatury otoczenia), zimą ogrzewa;
-nie powoduje uczuleń i reakcji alergicznych;
-nie uwalnia podczas prania setek tysięcy plastikowych mikrowłókien w przeciwieństwie do tkanin syntetycznych (typu mikropolar, poliester, flizelina), znajdujących się w alternatywnych modelach majtek menstruacyjnych;
-jest biodegradowalny, nie będzie zalegał setek lat na wysypisku śmieci.
Drugą aktywną warstwą jest wodoodporny i oddychający PUL (50% bawełna, 50% poliester + membrana – poliuretan), który zatrzymuje krew i zapobiega przeciekom.
PUL to dzianina, która przepuszcza parę, ale nie przepuszcza wilgoci. PUL został wyprodukowany jest w Polsce z materiałów posiadających atesty dla producenta podpasek wielorazowych.
To jedyny, syntetyczny materiał w naszych majtkach menstruacyjnych. Nie chciałyśmy z niego zrezygnować, ponieważ majtki mają dać Ci komfort i pewność nie przeciekania.

Od strony ciała zastosowałyśmy 100% bawełnę organiczną z certyfikatem GOTSWarto tutaj nadmienić, że certyfikat ma nie tylko przędza, ale i barwienie dzianiny.
Jest to bawełna, która podczas uprawy nie doświadczyła toksycznych środków wzrostu roślin. Przez to -w porównaniu do bawełny konwencjonalnej- jest bardziej bezpieczna dla rolników, środowiska i dla Ciebie.
Dzianiny z organicznej bawełny w całym procesie produkcyjnym nie mają kontaktu z toksycznymi substancjami, dzięki czemu nie powodują uczuleń i podrażnień.
Dodatkowo nasza bawełna od strona ciała ma splot “soft touch”, co oznacza, że jest nieziemsko miękka 🙂 

PUL jest drugą aktywną warstwą w naszych majtkach (50% bawełna, 50% poliester + membrana – poliuretan), która zatrzymuje krew i zapobiega przeciekom.

PUL to dzianina, która przepuszcza parę, ale nie przepuszcza wilgoci. PUL został wyprodukowany jest w Polsce z materiałów posiadających atesty dla producenta podpasek wielorazowych.

To jedyny, syntetyczny materiał w naszych majtkach menstruacyjnych. Nie chciałyśmy z niego zrezygnować, ponieważ majtki mają dać Ci komfort i pewność nie przeciekania.

Warstwa chłonna wykonana jest w 100% z bambusa. Materiał posiada Certyfikat Jakości Oeko Tex Standard 100, klasa produktu 1.* 
Wybrałyśmy bambus, ponieważ:
-bambus doskonale absorbuje wilgoć, wchłania ciecz do 60% skuteczniej w porównaniu do bawełny;
-ma właściwości termoregulacyjne. Latem chłodzi (temperatura dzianiny jest o 3 stopnie chłodniejsza w porównaniu do temperatury otoczenia), zimą ogrzewa;
-nie powoduje uczuleń i reakcji alergicznych;
-nie uwalnia podczas prania setek tysięcy plastikowych mikrowłókien w przeciwieństwie do tkanin syntetycznych (typu mikropolar, poliester, flizelina), znajdujących się w alternatywnych modelach majtek menstruacyjnych;
-jest biodegradowalny, nie będzie zalegał setek lat na wysypisku śmieci.

*Oeko-Tex standard 100 to certyfikat świadczący o jakości produktów tekstylnych i włókienniczych, które mają bezpośrednią styczność ze skórą człowieka. Organizacja Oeko-Tex przydziela certyfikat produktom, na których zostały przeprowadzone badania mające na celu zweryfikować obecność 100 najbardziej niebezpiecznych substancji zagrażających konsumentom.

Po pierwsze materiały syntetyczne: mikropolar, fizelina medyczna (=100% poliester) czy poliester. Jednak zrezygnowałyśmy z nich ze względu na mikrowłókna. Wkład chłonny to często najgrubszy materiał w całych majtkach, więc wagowo jest go dużo.
Mikrowłókna to mikroskopijne kawałki plastiku. Przedostają się do środowiska podczas prania bądź użytkowania rzeczy z materiałów syntetycznych takich jak polamid czy poliester. Taki na przykład akryl (wsad pralki 6kg) gubi 730 000 mikrowłókien podczas jednego prania.
Trafiają one do środowiska wodnego, gdzie zalegają przez setki lat przyciągając przy tym zanieczyszczenia- chemikalia, paliwo czy pestycydy. Tam najczęściej zjadane są przez organizmy morskie np. ryby bądź trafiają z powrotem poza środowisko wodne.

Po drugie: materiały pochodzenia odzwierzęcego jak wełna.
Nie chcemy szyć z materiałów pochodzenia odzwierzęcego z pierwszej ręki ze względu na etykę.

Nie dajcie sobie wmówić, że dzisiejszy poliester jest inny, że oddycha. Przecież cały czas od 60 lat produkuje się go tak samo. To kłamstwo marketingowe (kosmiczne technologie zapewniające magiczne właściwości materiału) powtarzane przez współczesnych producentów odzieży sportowej. Spotkałam się nawet z zapewnieniem, że materiał syntetyczny jest lepszy dla takich majtek niż bawełna, bo zapobiegnie ewentualnym przeciekom. Czyli jeśli zapobiegnie przeciekom to jednak znaczy, że nie do końca oddycha, prawda? Czy w dzień menstruacji, kiedy przeważnie mamy potrzebę uważniejszego zaopiekowania się ciałem, niż zazwyczaj, dobrowolnie chcemy nosić majtki, które nie przepuszczają powietrza?

Zapytałyśmy nasze testerki_ów czy materiały naturalne są dobrym wyborem i czy kontynuować tę drogę, wszyscy odpowiedzieli zgodnie, że tak.

Oczywiście! Od razu czuć różnicę – bardzo pozytywną do tego jak reaguje skóra. Do tej pory korzystałam z podpasek wielorazowych, uczucie „odparzenia” towarzyszyło praktycznie podczas każdego okresu. Z majtkami czuję, że skóra oddycha jak należy 🙂

najlepsza opcja! dobrej jakości naturalne materiały są szczególnie ważne w przypadku nawet zwykłych majtek, a jeszcze bardziej w przypadku menstruacyjnych

Oczywiście, że tak! Jestem majtkami zachwycona. Długo szukałam dobrej ekologicznej opcji, więc spadlyscie mi z tymi majtkami z nieba! 😀

Nie, wkład chłonny nie ma terminu ważności. Zużyje się, kiedy po prostu materiał zużyje się fizycznie od noszenia i prania. Przez cały czas bambus będzie doskonale absorbował wilgoć (bambus pochłania ciecz aż do 60% skuteczniej w porównaniu do bawełny).

Majtki menstruacyjne vs inne środki

Z testów przeprowadzonych na kilkudziesięciu pierwszych użytkowniczkach_ach 91% testerek_ów lepiej ocenia chłonność majtek menstruacyjnych w porównaniu do środków jednorazowych. Pozostałe 9% ocenia chłonność jednorazowych środków na tak samo w porównaniu do majtek menstruacyjnych.
Aktualnie na stronie produktu znajdziesz dużo recenzji, które porównują majtki do innych środków.

Z testów przeprowadzonych na kilkudziesięciu pierwszych użytkowniczkach_ach 78% testerek_ów lepiej ocenia chłonność majtek menstruacyjnych w porównaniu do podpasek wielorazowych. Pozostałe 22% ocenia chłonność wielorazowych podpasek na tak samo w porównaniu do majtek menstruacyjnych.

Dodatkowo, otrzymałyśmy komentarze, że majtki są wygodniejsze w porównaniu do podpasek. Nic w tym dziwnego, w majtkach menstruacyjnych wszystko jest zszyte, stanowią całość, w przeciwieństwie do podpasek, które czasami majtają się między udami.

Karolina: Gwarantują mi poczucie bezpieczeństwa w czasie okresu. Ostatnio zmieniłam metodę antykoncepcji i niestety występuje u mnie plamienie od ponad dwóch tygodni. Często noszę teraz Wasze majtki, ponieważ jest to o wiele bardziej wygodniejsze od podpasek. Wielki plus za chłonność i też za to, że majtki nie wyglądają jak gatki od babci. Są ładne.

Aktualnie na stronie produktu znajdziesz również inne recenzje, które porównują majtki do podpasek.

Z testów przeprowadzonych na kilkudziesięciu pierwszych użytkowniczkach_ach 20% testerek_ów lepiej ocenia chłonność majtek menstruacyjnych w porównaniu do kubeczka menstruacyjnego. 50% ocenia chłonność kubeczka wielorazowego na tak samo w porównaniu do majtek menstruacyjnych.

Aktualnie na stronie produktu znajdziesz również inne recenzje, które porównują majtki do kubeczka. Co więcej – niektóre wierne użytkowniczki kubeczka potwierdziły wyższość majtek nad kubeczkiem.

Pranie

Metoda “na sucho”

Włóż majtki po użyciu do przewiewnego worka (najlepiej z siateczki lub cienkiej bawełny). Worek przechowaj np. w koszu na pranie, ważne, żeby zapewnić dostęp powietrza. Dzięki temu krew menstruacyjna zaschnie i bakterie nie będą się namnażać. Następnie przed docelowym praniem warto odmoczyć majtki w zimnej wodzie (warto zapamiętać, że cieplejsza woda utrwala plamy z krwi). Jeśli nie chcesz robić tego “ręcznie” możesz je wstawić do pralki na tryb płukania (bez wirowania!), ale to rozwiązanie jest mniej ekologiczne. Po odmoczeniu włóż majtki do pralki z resztą prania i wypierz w temperaturze do 60° C (zerknij wcześniej na zagadnienia: Jak prać majtki menstruacyjne? Jaki detergent do prania majtek menstruacyjnych?). Jeśli chcesz możesz też wyprać je ręcznie, ale wówczas warto dodać do odmoczenia odkażacza (patrz pytanie: Jak zdezynfekować / odkazić majtki menstruacyjne?).

Metoda po uprzednim namoczeniu

Namocz (najlepiej zaraz po użyciu) majtki w zimnej wodzie na jakiś czas lub wypłucz pod strumieniem zimnej wody (np. czekając na ciepłą wodę pod prysznicem – ekologiczna opcja). Następnie wysusz i odłóż do kosza na pranie. Gdy nadejdzie dzień prania włóż majtki do pralki z resztą prania i wypierz w temperaturze do 60° C. Jeśli chcesz możesz też wyprać je ręcznie, ale wówczas warto dodać do odmoczenia odkażacza.

Bez obaw, do każdego zamówienia dołączamy szczegółową instrukcję obsługi, ale w skrócie jest to naprawdę proste!
1️⃣ Przed praniem przepłucz majtki w zimnej wodzie. Jeśli tego nie robisz od razu po użyciu, warto majtki namoczyć na min. pół godziny. Całą procedurę możesz zrobić ręcznie, możesz też w pralce, automatycznie, przed praniem zasadniczym. Pamiętaj, że ciepła woda utrwala plamy z krwi.
2️⃣ Wypierz majtki z resztą prania w temperaturze max do 60 st C, wirowanie ustaw na tryb do 600 obrotów. Temperatura 60 st C nie jest konieczna, pamiętaj, że wyższa temperatura powoduje szybsze zużycie materiałów. Używaj detergentu z zawartością mydła mniejszą niż 5% 🧼🚫 oraz nie używaj płynu zmiękczającego ani płynu do płukania (chodzi o odpowiednią pielęgnację warstwy chłonnej- mydło i płyny do płukania oblepią włókna bambusa, przez co może stać się mniej chłonny).
Tutaj znajdziesz przegląd detergentów wraz z cenami i dodatkowymi uwagami. Zwróć uwagę na skład proszków i płynów, są takie składniki (jak np. keratyna, lanolina i jedwab), które nie są mydłem, a obniżają właściwości chłonne bambusa. Generalnie – im bardziej prosty skład tym lepiej. 🙂 Majtki można również wyprać ręcznie.
3️⃣ Wysusz naturalnie, nie używaj suszarki elektrycznej, nie susz na grzejniku, ponieważ mogą one uszkodzić warstwę wodoodporną (PUL). Suszenie przyspieszy wywrócenie majtek na lewą stronę oraz powieszenie ich “na słońcu” (jeśli masz taką możliwość).

Majtki możesz prać w pralce z resztą prania w temperaturze do 60°C, wirowanie ustaw na tryb do 600 obrotów. Nie używaj płynu zmiękczającego ani płynu do płukania.

Użyj odpowiedniego detergentu o zawartości mydła mniejszej niż 5% (patrz pytanie: Jakiego detergentu użyć do prania majtek menstruacyjnych?)

Jeśli chcesz, możesz też wyprać je ręcznie, ale wówczas warto dodać do odmoczenia odkażacza (patrz pytanie Jak zdezynfekować / odkazić majtki menstruacyjne?). Nie ładuj bębna pralki “po korek”, przy wypełnieniu pralki w ⅔ ubrania będą mogły się swobodnie poruszać w bębnie, dzięki temu woda z detergentem dotrze w każde miejsce. Cały cykl prania nie powinien trwać dłużej niż 2h, dłuższe pranie (oraz wysokie temperatury i wirowanie na wysokich obrotach) powoduje szybsze zużycie materiałów i gumek.

Możesz (ale nie musisz) dodać do dozownika na płyn do płukania kilkanaście kropel olejku eterycznego o działaniu odkażającym. Sprawdzą się tutaj olejki takie jak: lawendowy, z drzewa herbacianego, goździkowy, z jałowca, z eukaliptusa, tymiankowy.

Majtki wysusz naturalnie, nie używaj suszarki elektrycznej ani gorących temperatur, nie susz na grzejniku, ponieważ mogą one uszkodzić warstwę wodoodporną (PUL). Suszenie przyspieszy wywrócenie majtek na lewą stronę oraz powieszenie ich “na słońcu” (jeśli masz taką możliwość).

Majtki wysusz naturalnie, nie używaj suszarki elektrycznej ani gorących temperatur, nie susz na grzejniku, ponieważ mogą one uszkodzić warstwę wodoodporną (PUL). 

Suszenie przyspieszy wywrócenie majtek na lewą stronę oraz powieszenie ich “na słońcu” (jeśli masz taką możliwość).

Masz do wyboru następujące opcje:

– możesz je wysuszyć na zwykłej, składanej suszarce na pranie. Możesz je położyć do suszenia na płasko lub powiesić za klamerki.
– jeśli nie masz suszarki możesz wykorzystać wieszak na ubrania. Powieś go w dowolnym miejscu i „rozwieś” na nich majtki.
– możesz je wysuszyć na płasko na krześle. Rozłóż ręcznik na oparcie lub siedzisko i połóż na ręczniku majtki. Niestety w tej opcji nie ma cyrkulacji powietrza i majtki mogą schnąć dłużej. Warto je też co kilka godzin obracać.

Warto w każdej z opcji suszyć je na lewej stronie, to przyspiesza proces. Majtki możesz wysuszyć na słońcu, jeśli masz taką możliwość, to również przyspieszy suszenie.

Majtki schną latem średnio w 1 dzień, zimą do 1,5 dnia w zależności od modelu i temperatury we wnętrzu/na zewnątrz. Warto je suszyć na lewej stronie, to przyspiesza proces.
Majtki możesz wysuszyć na słońcu, jeśli masz taką możliwość, to również przyspieszy suszenie.

Warto prać w detergentach ekologicznych, będzie to dobre zarówno dla Twoich majtek jak i dla Planety.
Używaj detergentu z zawartością mydła mniejszą niż 5% 🧼🚫 oraz nie używaj płynu zmiękczającego ani płynu do płukania. Chodzi o odpowiednią pielęgnację warstwy chłonnej- mydło i płyny do płukania oblepią włókna bambusa, przez co może stać się mniej chłonny.
W związku z powyższym unikaj tłustych mydeł (np. mydła aleppo, mydła marsylskiego itp.) i orzechów piorących. Odpadają tutaj również domowe proszki DIY, ponieważ ich przepisy tworzy się na bazie płatków mydlanych.
Zwróć uwagę na skład proszków i płynów, są takie składniki (jak np. keratyna, lanolina i jedwab), które nie są mydłem, a obniżają właściwości chłonne bambusa.
Upraszczając: im bardziej prosty skład tym lepiej. 🙂
Tutaj znajdziesz przegląd detergentów wraz z cenami i dodatkowymi uwagami.
Użyłaś_eś przypadkiem któregoś z “niedozwolonych” środków? Nie przejmuj się. Majtki nadal będą działać, jednak będą mniej chłonne. Jeśli chcesz przywrócić chłonność wypierz je kilka razy przed kolejnym użyciem, żeby zmyć resztki detergentu, który “zaplątał się” we włóknach bambusa.

Warto prać w detergentach ekologicznych, będzie to dobre zarówno dla Twoich majtek jak i dla Planety.

W składach płynów i proszków warto unikać:

-fosforanów – mają niekorzystny wpływ na zdrowie (ich pozostałości mogą wnikać przez skórę), trudno je usunąć z włókien. Mają zły wpływ na zbiorniki wodne, przyczyniają się do nadmiernego zakwitu glonów, które zabierają organizmom wodnym niezbędny do życia tlen;

-substancji zapachowych – wiele z nich może powodować alergie lub podrażnienia płuc i skóry;

-wybielaczy optycznych- oblepiają włókna i tym samym zmieniają wygląd materiału, ale nie usuwają brudu. Działają na zasadzie sztuczki optycznej. Wpływają niekorzystnie na środowisko.

Krew to nie barwnik, możesz śmiało wyprać przepłukane wcześniej w zimnej wodzie majtki z resztą prania (warto zapamiętać, że cieplejsza woda utrwala plamy z krwi). Zapoznaj się z pytaniem:Jak prać majtki menstruacyjne?

Tak. Zapoznaj się z pytaniem: Jak prać majtki menstruacyjne?

Jeśli majtki po praniu nieświeżo pachną jest szansa, że majtki się niedoprały i/lub zalęgły się w nich bakterie, które są odpowiedzialne za zapach.

Jeśli natomiast pozostały plamy z krwi po praniu sprawdź punkt: Majtki menstruacyjne mają po praniu plamy z krwi, co robić?

Jeśli chodzi o „świeżość i zapach” spróbuj zastosować poniższe rady:

-najskuteczniejszy, sprawdzony sposób: dodaj do prania miarkę odkażacza (najlepiej takiego 100%, jakim jest np nadwęglan sodu (można zakupić m.in. tutaj) i wypierz majtki w  60°C na programie dwugodzinnym – to powinno wyeliminować bakterie.

-przed praniem możesz ustawić krótki program w pralce tylko na majtki (zimna woda, brak wirowania tylko spuszczenie wody). Po tym programie wkładasz resztę bielizny i wybierasz program docelowy.

-suszenie przyspieszy wywrócenie majtek na lewą stronę oraz powieszenie ich “na słońcu” (jeśli masz taką możliwość) – być może majtki wcześniej schły za długo.

-żeby przyspieszyć suszenie możesz odwirować majtki po praniu, ustaw obroty wirowania na ok. 600.

-zmień detergent, nawet jeśli detergent jest ekologiczny to nie znaczy od razu, że będzie skuteczny, może warto kupić taki, który ma w sobie od razu odkażacz? Lista detergentów dostępna jest TUTAJ. 

Jeśli nic nie pomogło daj znać na kontakt@skrojone.pl. Coś poradzimy.

Po pierwsze warto wiedzieć, że ciepła woda utrwala plamy z krwi, dlatego warto przed praniem wymoczyć i przepłukać majtki w zimnej wodzie, żeby zmyć resztki krwi przed praniem. Jeśli po wyschnięciu majtek pozostały niedoprane plamy spróbuj je wybawić mydełkiem odplamiającym. 

Mydła nie można używać do majtek (powodują zmniejszenie chłonności), ale tutaj chodzi o punktowe działanie.

  1. Zmocz majtki (zimną wodą) i nanieś mydełko odplamiające punktowo na plamy. Takie mydełko można kupić stacjonarnie np. w Rossmanie.
  2. Pozostaw na min pół godziny. Po tym czasie lekko przepierz majtki pod kranem zmywając mydło.
  3. Wypłucz z majtek resztki mydła (może być w misce z wodą ”ręcznie”, może też być automatycznie w pralce przez – program na płukanie w zimnej wodzie).
  4. Odmocz majtki w zimnej wodzie (na min pół godz.)
  5. Wypierz majtki w 60st w odpowiednim detergencie (zawierającym mniej niż 5% mydła).
Higiena i bakterie

Mamy zadowolone użytkowniczki, które po kilkunastu godzinach nie czuja zapachu, wszystko dzięki materiałom, z których powstały majtki – wkładu bambusowego i bawełny. 

Pamiętaj, że sama krew ma słony, metaliczny zapach i majtki tego zapachu nie zmienią. Często spotykamy się ze stwierdzeniem: „będzie mokro, będzie śmierdzieć…”. To przeświadczenie wynika z traktowania jednorazowych podpasek i naszych majtek na równi.

„Tradycyjne” jednorazowe podpaski mogą zawierać aż do 90% plastiku. Przez co krew, która przedostaje się do środka podpaski nie ma szans wyschnąć, wszystko „kisi się” we wnętrzu podpaski, jest mokro od środka, bakterie się namnażają, dlatego nieprzyjemnie pachnie. W majtkach menstruacyjnych duża cześć krwi zdąży w międzyczasie wyschnąć, nie ma tam po prostu środowiska, które sprzyja namnażaniu się bakterii. 

Pranie w 40°C, 60°C czy nawet 100°C nie odkazi materiału całkowicie. Nie możliwe jest to, żeby w warunkach domowych odkazić coś w 100%.
Zdecydowana większość bakterii (E. Coli, pałeczki Salmonelli, pałeczki zapalenia płuc) i wirusów ginie bez problemu w temperaturze powyżej 60°C. Roztocza w temperaturze 45°C mogą przeżyć 24 godziny, natomiast w temperaturze 60°C mniej niż godzinę.
Podsumowując: temperatura 60°C to wystarczająca temperatura prania majtek w celu zabicia bakterii, wirusów i roztoczy, zakładając, że, jesteśmy zdrowi.
Jeśli pierzesz w temperaturze mniejszej niż 60°C możesz (ale nie musisz) dodać do prania miarkę środka odkażającego. Możesz ją dodać do całego prania, jeśli z majtkami pierzesz ręczniki, pościel lub inną bieliznę (nie ryzykowałybyśmy jednak z materiałami delikatnymi jak wełna, tencel czy jedwab). Jeśli pierzesz ręcznie warto dodać miarkę odkażacza podczas odmaczania majtek.
Na rynku są dostępne ekologiczne odkażacze (np. Baby Anthyllis, Igienizzante Bucato czy Nappy Fresh). Najtańszym i równie skutecznym sposobem będzie dodanie nadwęglanu sodu do prania (dostępny w Internecie, jego koszt to 7zł za kg). Dodaj 2 łyżki stołowe na pranie.
Większość odkażaczy to odkażacze tlenowe, więc staraj się trzymać je w szczelnym opakowaniu bez dostępu powietrza (możesz je przesypać np. do słoika), po to, żeby nie straciły swoich właściwości.
Warto wspomnieć o tym, że niektóre środki do prania
(lista tutaj) zawierają już w składzie odkażacz.

Nie. Może wspomóc odświeżenie, ale jeśli zależy Ci na odkażeniu sprawdź punkt „Jak zdezynfekować / odkazić majtki menstruacyjne?”.

Dlaczego?
Olejki eteryczne mogą mieć różną jakość, mogą stracić swoje właściwości z powodu nieprawidłowego przechowywania.
Trudno też policzyć dokładne stężenie, nie wiadomo do końca jaką ilość takiego olejku należałoby użyć na pranie.
Podsumowując: olejek eteryczny jako wspomagacz TAK, olejek jako jedyny składnik odkażający (jeśli zależy Ci na odkażeniu): NIE.

Absolutnie nie wyparzać! Po wyparzeniu uszkodzeniu uległby wodoodporny PUL (sprawdź pytanie: Co to jest PUL?). Wówczas majtki menstruacyjne straciłyby swoje nieprzemakalne właściwości, a sama bawełna, z której wykonane są majtki by się skurczyła.
Wystarczy w zupełności jak prawidłowo wypierzesz majtki, zajrzyj do pytań: Jak prać majtki menstruacyjne? oraz Czy noszenie majtek menstruacyjnych jest higieniczne?

To, że krew menstruacyjna jest zanieczyszczona ciągnie się od średniowiecza, a nawet od starożytności. Tora uznaje kobietę w czasie menstruacji za nieczystą. Wiele wieków później, w latach 50. ubiegłego stulecia amerykańscy naukowcy chcieli udowodnić, że w krwi miesięcznej są niebezpieczne toksyny i zarazki. Badanie zaprzeczyło tej tezie. 

W krwi menstruacyjnej nie ma nic nieczystego. W krwi menstruacyjnej nie ma toksyn i niebezpiecznych zarazków. Jest wręcz przeciwnie, znajduje się w niej pełno składników odżywczych. Przecież krew menstruacyjna to nic innego jak złuszczona wewnętrzna wyściółka macicy, która w trakcie każdego cyklu magazynuje w sobie to, co ciało ma najlepszego. Po to, żeby w razie zapłodnienia i zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej być pokarmem dla embrionu.

Podsumowując krew menstruacyjna jest bezpieczna i nie powinno się jej postrzegać jako nieczystej.

Jest szansa, że majtki się niedoprały i/lub zalęgły się w nich bakterie, które są odpowiedzialne za zapach.

Spróbuj zastosować poniższe rady:

-najskuteczniejszy, sprawdzony sposób: dodaj do prania miarkę odkażacza (najlepiej takiego 100%, jakim jest np nadwęglan sodu (można zakupić m.in. tutaj) i wypierz majtki w  60°C na programie dwugodzinnym – to powinno wyeliminować bakterie.

-przed praniem możesz ustawić krótki program w pralce tylko na majtki (zimna woda, brak wirowania tylko spuszczenie wody). Po tym programie wkładasz resztę bielizny i wybierasz program docelowy.

-suszenie przyspieszy wywrócenie majtek na lewą stronę oraz powieszenie ich “na słońcu” (jeśli masz taką możliwość) – być może majtki wcześniej schły za długo.

-żeby przyspieszyć suszenie możesz odwirować majtki po praniu, ustaw obroty wirowania na ok. 600.

-zmień detergent, nawet jeśli detergent jest ekologiczny to nie znaczy od razu, że będzie skuteczny, może warto kupić taki, który ma w sobie od razu odkażacz? Lista detergentów dostępna jest TUTAJ. 

W jakich sytuacjach możesz używać majtek menstruacyjnych?

Oczywiście, ale jeśli się wiercisz i masz obfity okres warto przetestować bokserki menstruacyjne. Mają dodatkowe zabezpieczenie po bokach, jak podpaski ze skrzydełkami.

Nie mniej majtki sprawdzają się również jako zabezpieczenie nocne dla większości.

Można, ale majtki są z oddychającej bawełny, więc nasiąkną wodą i krew z pewnością zostawi ślad w zbiorniku podczas pływania. Decydując się na kąpiel trzeba się z tym liczyć.

Tak. Jedna z testerek zmagająca się z NTM jest bardzo zadowolona z naszych majtek, przetestowała je pod tym kątem.

Teoretycznie tak. Ale…zależy jak ten połóg przebiega. Jeśli jest bardzo intensywny to majtki menstruacyjne będziesz musiała wymieniać często, co może okazać się nieekonomiczne. Wszystko zależy od Twojego samopoczucia i komfortu.