Nie robimy wszystkiego same, korzystamy oczywiście z usług i doświadczenia konstruktorki bielizny, zaufanych producentów (np. dzianin i akcesoriów) i szwalni, w których szyjemy.
Znajdziesz u nas:
〰️ najwygodniejsze i ponadczasowe modele miękkiej bielizny z bawełny organicznej z certyfikatem GOTS: bralety, majtki i body. Bawełna ma certyfikat GOTS na całość: na przędze i barwienie. Ma wysoką gramaturę (200g/m2), dzięki czemu nie prześwituje.
〰️ komplety bielizny z organicznego tiulu , który jest świetną ekologiczną alternatywą dla koronkowej bielizny. Koronkowa bielizna składa się przeważnie z poliestru, który jest produkowany z ropy naftowej. Przez co jej rozkład zajmie setki lat. Nasz tiul składa się ze 100% bawełny organicznej z certyfikatem GOTS.
〰️ majtki menstruacyjne czyli majtki, które używa się podczas menstruacji bez dodatkowych zabezpieczeń. To nasz topowy produkt, z którego jesteśmy dumne i który chcemy rozwijać w najbliższym czasie. Majtki szyjemy od października 2020, pierwsza partia była partią testową, ale okazała się na tyle dobra, że nic do dzisiaj w nich nie zmieniłyśmy. Od tego czasu wprowadziłyśmy nowe modele i kolory, między innymi bokserki okresowe nocne HEAVY.
〰️ kostiumy kąpielowe z dzianiny pochodzącej z recyklingu, materiał posiada certyfikaty OEKO-TEX® STANDARD 100 oraz GRS v. 4.0. W lipcu 2021 roku wyszła pierwsza (niestety projekt opóźnił się praktycznie o kilka miesięcy) mini kolekcja strojów.
Szybka moda to bezlitosny, zimny drań.
To drugie, co do wielkości, źródło zanieczyszczeń na świecie, zaraz po przemyśle naftowym. Ceny ubrań maleją, w tym samym czasie koszty społeczne rosną. Niewolnicze warunki pracy, choroby ludzi na skutek opryskiwania pól bawełny pestycydami, tony odpadów zwiększających się każdego dnia. Co każdą sekundę jedna śmieciarka ubrań jest spalana lub składowana na wysypisku, a 108 mln ton nieodnawialnych zasobów jest używanych każdego roku do produkcji odzieży. To prawdziwy, ukryty koszt ubrań z sieciówek.
Zastanów się, przecież nie ma nic bardziej osobistego niż ubranie, które wkładasz na skórę, tym bardziej jeśli pomyślisz o bieliźnie. Nasze majtki może i nie zmienią świata ani nie uchronią go przed zmianami klimatu, ale naprawdę wierzymy, że codzienne wybory konsumenckie mają znaczenie i że możemy odegrać razem z Tobą niewielką rolę w tworzeniu lepszego świata. Nie jesteśmy kolejną marką rozwijającą się zgodnie ze scenariuszem „business as usual”, to pewne.
Justyna i Agata
Uważamy, że masz prawo wiedzieć, jaki jest prawdziwy koszt twoich ubrań oraz kto je produkuje. W Skrojone ujawniamy koszty na każdym etapie - od ceny za materiał, szycie, po podatki i marżę, która pozwala nam rozwijać markę. Na stronie każdego produktu znajdziesz wykres kołowy kosztów składających się na ostateczną cenę jaką widzisz w koszyku. To długofalowa misja, szczególnie dla małej marki, ale mamy nadzieję, że takie działania podniosą poziom świadomości na temat kosztów etycznej mody w Polsce.
Minimum 1% ceny każdego produktu przeznaczamy na cele charytatywne, co roku. Wspólnie z wami za pomocą mediów społecznościowych wybieramy cel, na który wpłacamy pieniądze.
PS. ten 1% to nie 1% podatku przekazywanego na OPP przy rozliczaniu PIT, to dodatkowy cel.
Projektujemy i szyjemy całość etycznie w Polsce w zaufanych szwalniach. Twoje majtki z sieciówki może i są tanie, ale taka cena jest możliwa tylko dlatego, że ktoś tam po drugiej stronie szyje w okropnych warunkach z materiałów wątpliwej jakości.
Pola bawełny konwencjonalnej zajmują zaledwie 2,5% gruntów ornych na świecie, ale zabierają aż 16% ogólnoświatowego zużycia pestycydów (w Indiach użycie sięga nawet do 50%).
W Skrojone szyjemy z bawełny organicznej z certyfikatem GOTS 5.0 powstałej w certyfikowanych dziewiarniach. Certyfikat GOTS posiada zarówno przędza jak i barwienie dzianiny.
GOTS to najlepszy w branży, całościowy certyfikat obejmujący wszystkie etapy produkcji wyrobów z tkanin naturalnych. Jest to bawełna, która wyrosła bez toksycznych środków wzrostu roślin. Kwas cytrynowy, czosnek i obornik- to przykłady naturalnych środków ochrony i nawożenia roślin, które są stosowane podczas uprawy bawełny organicznej. Przez to bawełna eko - w porównaniu do konwencjonalnej - jest bardziej bezpieczna dla rolników, środowiska i dla Ciebie.
Bawełna organiczna podczas wzrostu pobrała mniej wody (wg badań 5 razy mniej) w porównaniu do bawełny konwencjonalnej. Rolnicy wraz z rodzinami mogli pracować w bezpiecznym, nietoksycznym środowisku, a za pracę otrzymali godziwe wynagrodzenie, ponieważ wszyscy przetwórcy i producenci GOTS muszą spełniać kryteria społeczne oparte na kluczowych normach Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).
Dzianiny z ekologicznej bawełny w całym procesie produkcyjnym nie są zanieczyszczane toksycznymi substancjami, dzięki czemu nie powodują uczuleń.
Dzianina, której używamy do szycia kostiumów kąpielowych posiada certyfikaty OEKO-TEX® STANDARD 100 oraz GRS v. 4.0 oraz pochodzi w 78% z recyklingu.
Global Recycled Standard (GRS) to międzynarodowy standard, który dotyczy certyfikacji włókien pochodzących z recyklingu. Założeniem GRS jest zwiększenie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu przy jednoczesnej dbałości o Planetę, warunki socjalne oraz kontrolę użytych środków chemicznych. Certyfikat GRS kontroluje łańcuch pochodzenia produktu, na każdym etapie pozyskiwania i przetwarzania surowca.
Oeko-Tex standard 100 to certyfikat świadczący o jakości produktów tekstylnych, które mają bezpośrednią styczność ze skórą. Organizacja Oeko-Tex przydziela certyfikat wyrobom, na których zostały przeprowadzone badania mające na celu zweryfikować obecność 100 najbardziej niebezpiecznych substancji zagrażających użytkownikowi (m.in. formaldehydów, pestycydów czy substancji, które mogą być przyczyną wywoływania alergii).
Materiał na kastiumy spełnia ochronę na poziomie UPF 50+ (czyli blokuje UVA + UVB). UPF 50+ blokuje ponad 97,5% promieni słonecznych!.
Oprócz tego jest odporny na chlor, na krem i olejek do opalania i mechacenie.
Więcej na temat każdego z materiałów przeczytasz na stronach produktu w zakładce "Skład i pielęgnacja".
W Skrojone minimalizujemy tworzywa sztuczne i negatywny wpływ na środowisko naturalne na każdym etapie, na ile możemy.
Nasze dzianiny składają się w 95% z bawełny organicznej z certyfikatem GOTS. Średni globalny ślad wodny dla 1 kg bawełny konwencjonalnej wynosi 10 000 litrów. Bawełna organiczna pobiera w trakcie wzrostu średnio pięć razy mniej wody w porównaniu do bawełny konwencjonalnej, głównie przez używanie syntetycznych pestycydów (wynik opracowany przez zbadanie śladu wodnego bawełny w 480 gospodarstwach w Indiach).
Wszystkie dodatki bieliźniane (zapięcia, kółka i regulatory) wykonane są z metalu.
Nasze wszywki są z bawełny (niestety polskie prawo ich wymaga- jeśli byłoby inaczej- w ogóle by ich nie było…). Wysyłka
Zamówienia wysyłamy w tekturowych kartonach, które mają 70% włókien pochodzących z recyklingu. Same oczywiście też się do niego nadają. Zawsze, w pierwszej kolejności wykorzystujemy do wysyłek kartony ze zwrotów.
Do pakowania używamy woreczków z półprzezroczystego papieru pelurowego. Papier ten ma w sobie również włókna pochodzące z recyklingu. Paczki zabezpieczamy na koniec papierową taśmy z klejem z kauczuku naturalnego.
Nie znajdziesz w naszej paczce kartonowej pocztówki, która zasili stos zakładek do książek :) Nasz tester Lucjan potwierdza.
Uważasz, że o czymś nie pomyślałyśmy albo możemy zrobić to lepiej? Napisz do nas, chętnie o tym porozmawiamy!
Skrojone jest marką roślinną cruelty free, wolną od produktów odzwierzęcych. Nie znajdziesz u nas tkanin, które nie pochodzą z roślin. Myślimy o #crueltyfree na każdym etapie - rezygnujemy z plastikowych dodatków. Plastik często kończy swoją podróż w oceanach powodując śmierć zwierząt.
Do pakowania używamy taśmy z klejem z kauczuku naturalnego.