fbpx

Szybka moda to bezlitosny, zimny drań.

To drugie, co do wielkości, źródło zanieczyszczeń na świecie, zaraz po przemyśle naftowym. Ceny ubrań maleją, w tym samym czasie koszty społeczne rosną. Niewolnicze warunki pracy, choroby ludzi na skutek opryskiwania pól bawełny pestycydami, tony odpadów zwiększających się każdego dnia. Co każdą sekundę jedna śmieciarka ubrań jest spalana lub składowana na wysypisku, a 108 mln ton nieodnawialnych zasobów jest używanych każdego roku do produkcji odzieży. To prawdziwy, ukryty koszt ubrań z sieciówek.

Zastanów się, przecież nie ma nic bardziej osobistego niż ubranie, które wkładasz na skórę, tym bardziej jeśli pomyślisz o bieliźnie. Nasze majtki może i nie zmienią świata ani nie uchronią go przed zmianami klimatu, ale naprawdę wierzymy, że codzienne wybory konsumenckie mają znaczenie i że możemy odegrać razem z Tobą niewielką rolę w tworzeniu lepszego świata. Nie jesteśmy kolejną marką rozwijającą się zgodnie ze scenariuszem „business as usual”, to pewne.

Justyna i Agata

Transparentność

Uważamy, że masz prawo wiedzieć, jaki jest prawdziwy koszt twoich ubrań oraz kto je produkuje. W Skrojone ujawniamy koszty na każdym etapie - od ceny za materiał, szycie, po podatki i marżę, która pozwala nam rozwijać markę. Na stronie każdego produktu znajdziesz wykres kołowy kosztów składających się na ostateczną cenę jaką widzisz w koszyku. To długofalowa misja, szczególnie dla marki, o której praktycznie nikt nie wie, ale mamy nadzieję, że takie działania podniosą poziom świadomości na temat kosztów etycznej mody w Polsce.

Minimum 1% ceny każdego produktu przeznaczamy na cele charytatywne. Po roku od pierwszej transakcji w sklepie, wspólnie z wami za pomocą mediów społecznościowych wybierzemy cel, na który wpłacimy pieniądze. PS. ten 1% to nie 1% podatku przekazywanego na OPP przy rozliczaniu PIT, to dodatkowy cel :)

Projektujemy i szyjemy całość etycznie w Polsce w niewielkiej pracowni, w miejscu naszego zamieszkania. Twoje majtki z sieciówki może i są tanie, ale taka cena jest możliwa tylko dlatego, że ktoś tam po drugiej stronie szyje w okropnych warunkach z materiałów wątpliwej jakości.

Materiały

Bawełna organiczna z certyfikatem GOTS

Pola bawełny konwencjonalnej zajmują zaledwie 2,5% gruntów ornych na świecie, ale zabierają aż 16% ogólnoświatowego zużycia pestycydów (w Indiach użycie sięga nawet do 50%).

W Skrojone szyjemy z bawełny organicznej z certyfikatem GOTS 5.0 powstałej w certyfikowanych dziewiarniach. Certyfikat GOTS posiada zarówno przędza jak i barwienie dzianiny. GOTS to najlepszy w branży, całościowy certyfikat obejmujący wszystkie etapy produkcji wyrobów z tkanin naturalnych (od surowca poprzez gotowy produkt). Jest to bawełna, która wyrosła bez toksycznych środków wzrostu roślin. Kwas cytrynowy, czosnek i obornik- to przykłady naturalnych środków ochrony i nawożenia roślin, które są stosowane podczas uprawy bawełny organicznej. Przez to bawełna eko - w porównaniu do konwencjonalnej - jest bardziej bezpieczna dla rolników, środowiska i dla Ciebie.

Bawełna organiczna podczas wzrostu pobrała mniej wody ( wg badań 5 razy mniej) w porównaniu do bawełny konwencjonalnej. Rolnicy wraz z rodzinami mogli pracować w bezpiecznym, nietoksycznym środowisku, a za pracę otrzymali godziwe wynagrodzenie, ponieważ wszyscy przetwórcy i producenci GOTS muszą spełniać kryteria społeczne oparte na kluczowych normach Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

Dzianiny z ekologicznej bawełny w całym procesie produkcyjnym nie są zanieczyszczane toksycznymi substancjami, dzięki czemu nie powodują uczuleń.

Więcej na temat bawełny organicznej z certyfikatem GOTS przeczytasz na stronie produktu w zakładce "Skład i pielęgnacja".

Less waste

W Skrojone minimalizujemy tworzywa sztuczne i negatywny wpływ na środowisko naturalne na każdym etapie, na ile możemy.

Nasze dzianiny składają się w 95% z bawełny organicznej z certyfikatem GOTS. Średni globalny ślad wodny dla 1 kg bawełny konwencjonalnej wynosi 10 000 litrów. Bawełna organiczna pobiera w trakcie wzrostu średnio pięć razy mniej wody w porównaniu do bawełny konwencjonalnej, głównie przez używanie syntetycznych pestycydów (wynik opracowany przez zbadanie śladu wodnego bawełny w 480 gospodarstwach w Indiach).

Wszystkie dodatki bieliźniane (zapięcia, kółka i regulatory) wykonane są z metalu.

Nasze wszywki są z bawełny (niestety polskie prawo ich wymaga- jeśli byłoby inaczej- w ogóle by ich nie było…). Zamówienia wysyłamy w tekturowych kartonach z papierów makulaturowych i włókien pierwotnych. W trakcie procesu produkcji opakowań kartonowych nie zastosowano środków pomocniczych w postaci teflonu, lateksu, silikonu, formaldehydu, związków siarki, środków ochrony roślin, materiałów pochodzenia zwierzęcego, ani innych niedozwolonych substancji i mamy na to "papiery" ;-) Do pakowania używamy bibuły i papierowej taśmy z klejem z kauczuku naturalnego. Nie znajdziesz w naszej paczce kartonowej pocztówki, która zasili stos zakładek do książek :) Nasz tester Lucjan potwierdza.

Uważasz, że o czymś nie pomyślałyśmy albo możemy zrobić to lepiej? Napisz do nas, chętnie o tym porozmawiamy!

Marka wolna od okrucieństwa

Skrojone jest marką roślinną cruelty free, wolną od produktów odzwierzęcych. Nie znajdziesz u nas tkanin, które nie pochodzą z roślin. Myślimy o #crueltyfree na każdym etapie - rezygnujemy z plastikowych dodatków. Plastik często kończy swoją podróż w oceanach powodując śmierć zwierząt.

Do pakowania używamy taśmy z klejem z kauczuku naturalnego.